مزایا و معایب ساخت استخر داخل ساختمان

مزایا و معایب ساخت استخر در ساختمان

مزایا و معایب ساخت استخر داخل ساختمان چیست؟ همه علاقه مند به استفاده از استخر های سرپوشیده هستیم اما برخی از ملاحظات وجود دارد که باید در زمان ساخت این استخرها مدنظر قرار دهیم. استفاده از استخرهای سرپوشیده که معمولا در داخل ساختمان ها ساخته میشوند، دارای مزایا و معایب مختلفی نیز می باشند. اما باید در نظر داشته باشید که استفاده از استخرهای سرپوشیده روز به روز بیشتر می شود چرا که این استخرها به نسب سایر استخرهایی که ما میشناسیم دارای مزایای بیشتری می باشند.

به همین دلیل در این مطلب قصد داریم مزیت ها و معایب ساخت استخر در داخل ساختمان را مورد بررسی قرار دهیم. مهمترین مزایایی که در مورد ساخت استخر داخل ساختمان می تواند وجود داشته باشد این است که این استخرها را می تواند بدون توجه به تغییرات آب و هوایی و در تمامی طول سال مورد استفاده قرار داد.

این مزایا موجب می شود که بسیاری از ما علاقه مند به ساخت استخر داخل ساختمان شویم. اما نباید فراموش کنید که باید برخی از موارد را در نظر داشته باشید. این موارد در ساخت این استخرها دارای اهمیت بسیار بالایی هستند که ما سعی می کنیم به شما هر یک از این موارد را به صورت مجزا توضیح دهیم. مهمترین اصولی که اگر شما نتوانید آنها را در نظر بگیرید و رعایت کنید موجب می شود که تمامی مراحل ساخت استخر داخل ساختمان با مشکلاتی جدی روبرو شود. همین نکته های بسیار ساده و به نظر پیش پا افتاده هستند که می تواند کیفیت نهایی کار را به شما نشان بدهند. برای داشتن کیفیت کامل و ساخت یک استخر با امکانات بالا لازم است که تمامی نکات ضروری و مهم را در ساخت استخر داخل ساختمان سرپوشیده مد نظر قرار دهید و مو به مو اجرا کنید.مزایا و معایب اسخت استخر داخل ساختمان

مزایا و معایب ساخت استخر در ساختمان

حال زمان آن رسیده است که به مزایا و معایب ساخت استخر داخل ساختمان بپردازیم. ما در ابتدا مزایای این استخرها را برای شما نام میبریم و در نهایت برای شما معایب این استخرهای سرپوشیده را بازگو می کنیم.

مزایای استخرهای سرپوشیده

 • دارای حریم خصوصی
 • ایمنی بالا
 •  استفاده کمتر از مواد شیمیایی
 •  ایمن در برابر نور خورشید
 • نگهداری ساده
 • استفاده از استخر در تمام فصول

معایب ساخت استخر داخل ساختمان

معایب ساخت استخر داخل ساختمان کدامند؟ اجرای استخر داخل ساختمان با وجود مزایای زیادی که دارد، معایب هایی نیز شامل حال این نوع استخر ها میشود. به همین دلیل در این بخش برخی از مهمترین معایب این استخرهای سرپوشیده را برای شما معرفی می کنیم.

 • یکی از مهمترین معایب ساخت استخر داخل ساختمان بسته بودن فضای این استخرها، درصد بالایی از رطوبت را وارد محیط اطراف می کنند.
 • شما برای ساخت استخرهای سرپوشیده باید هزینه های بسیار زیاد و هنگفتی را متحمل شوید.
 • شما برای گرم کردن آب و فضای این نوع از استخرها باید هزینه های زیادی را برای سیستم گرمایشی پرداخت کنید که یکی از معایب بزرگ برای این نوع استخر ها به شمار میرود.

مزیت ها و عیب های ساخت استخر در ساختمان

تفاوت هزینه استخر داخل ساختمان در برابر استخر رو باز

باید این نکته را خاطر نشان کنیم که تفاوت چندانی در نوع ساخت استخر داخل ساختمان با استخر رو باز نیست، اما باید این را در نظر داشته باشید که هزینه های استخر سرپوشیده بسیار بسیار بیشتر از استخرهای رو باز می باشد و میتواند این موضوع را در لیست معایب ساخت استخر داخل ساختمان اضافه کرد. به این شکل که شما موظف به گرم کردن آب و محیط استخر هستید و این امر برای شما به نسبت استخر های روباز بسیار پر هزینه خواهد بود.به عنوان مثال هزینه ساخت استخر در تهران  و در داخل ساختمان به طور متوسط بین 300 تا 400 میلیون خواهد بود.

مواردی که در استخر سرپوشیده هزینه بر خواهد بود به شرح ذیل است:

 • هزینه های ساخت یک استخر استاندارد
 • سیستم رطوبت گیر
 • خانه استخر
 • عرشه یا پاسو استخر

باقی هزینه های اجرای استخر در ساختمان مربوط می شود به این که شما باید تعیین کنید که چه آبی را می خواهید مورد استفاده قرار دهید. بسیاری از مواد و برخی از جزئیات در ساخت استخر سرپوشیده دخیل هستند که هر یک از این موارد هم می تواند به تنهایی بر روی هزینه های نهایی ساخت و راه اندازی استخر سرپوشیده موثر باشد و نقشی کلیدی و مهم را ایفا کند.

تفاوت اجرا استخر در ساختمان با استخر رو باز

در فرایند ساخت و ساز استخرهای سرپوشیده و استخرهای روباز، تفاوت های قابل توجهی وجود دارد. ما در این بخش از مقاله قصد داریم برای شما عزیزان برخی از مهمترین تفاوت های ساخت استخر داخل ساختمان و استخر رو باز را معرفی کنیم. دانستن این تفاوت ها به شما کمک می کند که در ساخت استخر نکات مهمی را در نظر داشت باشید و حتی تصمیم بگیرید که کدام نوع از استخر را انتخاب  کنید؟معایب و مضرات ساخت استخر در ساختمان

طراحی استخرها

شما برای ساخت استخر داخل ساختمان در بخش طراحی به یک سیستم HVAC نیاز دارید. این سیستم برای مقابله با رطوبت، تهویه و گردش هوای استخر می باشد. در طراحی استخر سرپوشیده باید شیب عرشه متفاوت از استخر روباز باشد. در این استخرها عرشه به آب نزدیک می باشد برعکس استخرهای روباز. میزان استفاده  و نوع مصالح مورد استفاده تفاوت دیگر در طراحی این استخرها می باشد چرا که به دلیل عدم امکان یخ زدگی معمولا معماران برای ساخت این استخرها برای انتخاب مصالح مورد نیاز دست باز تری دارند.

بهره وری استخر های سرپوشیده از پشتیبانی های ساختاری

باید در اجرا استخر در ساختمان به فکر رطوبت زیاد این استخرها باشید. به همین دلیل شما برای مدیریت این رطوبت به سیستم پشتیبانی ساختاری نیاز دارید. شما باید با استفاده از یک سیستم مناسب از ورود بخار و رطوبت به درون ساختمان سر بسته خود جلوگیری کنید. یکی دیگر از نکات مهم در این استخرها داشتن اتاق تجهیزات است. شما باید فضای کافی را برای تجهیزات مورد نیاز استخر سرپوشیده خود فراهم کنید به گونه ای که فضای استخر نتواند مانع از داشتن تجهیزات شود و یا در تجهیزات اختلالی به وجود آورد.

استفاده از تهویه مناسب در طراحی استخر داخل ساختمان

در استخرهای سرپوشیده معمولا از کلر برای تمیزی آب استفاده بیشتری می شود. زمانی که فضا بسته است معمولا بوی کلر در محیط استخرهای سرپوشیده بسیار زیاد می پیچد از همین رو داشتن تهویه در استخرهای سرپوشیده یکی از مهمترین مواردی است که باید رعایت شود. شما نباید اجازه دهید که میزان رطوبت در استخر سرپوشیده شما از پنجاه الی شصت درصد افزایش پیدا کند و از این میزان بیشتر شود چرا که می تواند موجب ایجاد اختلال های زیادی در تنفس شود.

یک قانون کلی در ساخت استخر داخل ساختمان وجود دارد که باید آن را در نظر داشته باشید و آن این است که باید دمای اتاق دو درجه از آب درون استخر شما گرمتر باشد. به طور دقیق این کار باعث می شود که رطوبت و تبخیر استخر خود را به خوبی کنترل کنید. نباید اجازه دهید که سطح تبخیر آب تا حد زیادی افزایش پیدا کند که رطوبت درون اتاق سرپوشیده استخر بیش از اندازه شود. شما باید سعی کنید که هوای داخل استخر را به سمت دیواره های بیرونی هدایت کنید تا رطوبت زیاد از حد نشود.

روشنایی استخرها

گزینه های شما برای نورپردازی استخرهای سرپوشیده با استخرهای رو باز کاملا متفاوت می باشد. به همین دلیل باید در ساخت استخر داخل ویلا این موارد را در نظر داشته باشید. شما در زمان ساخت استخر رو باز نور زیادی را از خورشید دریافت می کنید اما در زمان ساخت استخرهای سرپوشیده شرایط برای شما اینگونه نخواهد بود. یکی از راهکارهای شما در استخرهای سرپوشیده این است که از پنجره های بیشتری استفاده کنید. پنجره های بیشتر می تواند به شما کمک کند که نورگیری بیشتری تجربه کنید و نور کافی به فضای استخر برسد.

فضای شب برای استخرهای روباز و سرپوشیده کاملا یکسان می باشد. شما در هر دو استخر دارای کمبود نور هستید. اما نکته مهم در ساخت استخر داخل ساختمان این است که شما می توانید شرایط نورگیر خوبی را برای نور کافی در شب فراهم کنید. شما باید این را بدانید که در استخرهای سرپوشیده معمولا فضای زیادی برای نصب چراغ های مختلف در اختیار دارید. می توانید با استفاده از این چراغ ها در طول روز نور بیشتری داشته باشید و در شب هم نور کافی را به استخر خود بدهید البته باید هزینه های برق بیشتری پرداخت کنید.مزایا و معایب استخر

تفاوت نگهداری در استخر های داخل ساختمان و روباز

شما در استخرهای روباز باید به فکر زمستان زنی یا برف روبی باشید. اما در ساخت استخر داخل ساختمان این موارد دیگر وجود ندارد. استخرهای روباز معمولا در معرض باد، باران، گرد و خاک و زباله قرار دارند اما استخرهای سرپوشیده دیگر از این آلودگی ها در امان هستند و به همین دلیل نگهداری بسیار ساده تری را دارند. البته این به آن معنا نیست که دیگر استخرهای داخل ساختمان به نظافت نیازی ندارند، تنها نظافت و تمیز کاری در این استخرها ساده تر است.

 رعایت نکات ایمنی در ساخت استخر داخل ساختمان

استخرها یکی از محبوب ترین مکان ها برای تفریح و سرگرمی هستند اما باید در نظر داشته باشید که در زمان ساخت آنها شما باید معمولا تمهیداتی را در نظر بگیرید که ایمنی لازم را برای افراد مختلف که برای تفریح به آنجا می آیند به وجود آورید. محوطه استخر شما باید کاملا محصور باشد و از باقی بخش های دیگر باید کاملا جدا باشد. این کار باید به گونه ای انجام شود که شما بتوانید درب آن را قفل کنید تا کودکان وارد آن نشوند.

باید در زمان ساخت استخر داخل ساختمان بسیار مراقب شیشه های پنجره ها، درب ها و همچنین باید مراقب سیم کشی های برق باشید تا تمامی خطرات را از بین ببرید. سعی کنید کناره های استخر خود را با استفاده از پلاستیک های نرم پوشش دهید. این کار هم در زمان جریان برق می تواند مانع از انتقال برق به آب شود و هم می تواند در زمانی که افراد لیز خوردن و به زمین افتادند روی پلاستیک نرم فرود آیند و از صدمات جدی به بخش های مهم بدن آنها جلوگیری شود.

امکان تبدیل استخرهای رو باز به استخرهای سرپوشیده

امکان ساخت استخر داخل ساختمان در صورتی که استخر ابتدا به صورت رو باز ساخته شده باشد، بله وجود دارد. شما می توانید با در نظر گرفتن شرایط خاصی این کار را انجام دهید. البته شما باید برنامه ریزی های بسیار مناسبی را انجام دهید تا در زمان و همچنین در هزینه، به خوبی صرفه جویی کنید. شما باید موارد بسیار زیادی در زمانی که می خواهید یک استخر رو باز را به استخر سرپوشیده تبدیل کنید در نظر داشته باشید. مواردی مانند احتمال آسیب دیدن استخر.

لوازم جانبی برای ساخت و اجرا استخر در ساختمان

در قالب مثال اگر به دنبال ساخت استخر در البرز هستید میتوانید از لوازم لیست شده زیر در استخر خود استفاده کنید، که به شرح زیر است:

 • روکش اتوماتیک استخر برای ایمنی بیشتر
 • سیستم تهویه مناسب برای جلوگیری از افزایش رطوبت
 • استفاده از کنترل کننده های خودکار برای تغییرات تنظیمات برقی
 • استفاده از برخی امکانات تفریحی و رفاهی بیشتر
 • استفاده از بلندگوهای موسیقی
 • استفاده از شناور برای نوشیدن نوشیدنی های مختلف
 • بهره بردن از انواع اسباب بازی های بادی مانند قوها به عنوان تیوپ
 • ایجاد نشانه های تعیین عمقمقایسه اسختر سر پوشیده و روباز

تفاوت مجوزهای ساخت استخر داخل ساختمان با استخرهای رو باز

برای ساخت استخر داخل ساختمان و روباز شما نیاز به مجوز هایی دارید. البته باید در نظر داشته باشید که برای ساخت استخرهای مختلف گاهی نیاز می شود که شما مجوزهای لازم برای استفاده بیشتر از حامل های انرژی را دریافت کنید. این موضوع البته در مورد استخرهای رو باز کمتر پیش می آید. باید مشخصات استخر خود را ارائه دهید تا متوجه شوید در زمان ساخت استخر داخل ساختمان به این مجوز نیاز دارید یا خیر؟ این مسئله ای است که شما باید از شهرداری سوال کنید تا کارشناسی شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن