آموزش نگهداری از استخر خانگی

اصول نگهداری از استخر خانگی

آموزش نگهداری از استخر خانگی: ما در این مطلب قصد داریم برخی از نکات مهم در مورد تعمیر و نگهداری استخر خانگی را به شما آموزش دهیم. با استفاده از این راهنما می توانید اطلاعات خود را در زمینه اصول صحیح نگهداری از استخر به خوبی بیاموزید و آن را برای افزایش طول عمر استخر خود به کار ببرید. اگرچه ویدیو های زیادی در مورد آموزش اصولی نگهداری کردن از استخر وجود دارند، اما شما می توانید با مطالعه این مطلب به خوبی این موارد مهم را آموزش ببینید و این نکات کلیدی را در نظر داشته باشید تا در این امر موفق شوید.

تعمیر و نگهداری استخر خانگی

اگر واقعا نگهداری استخر برای شما اهمیت داشته باشد دیگر آموزش نگهداری از استخر خانگی برای شما آموزشی دشوار و پیچیده نیست. اگر می خواهید مطمئن شوید که استخر شما تمیز و سالم است، نگهداری مناسب ضروری است. ما قصد داریم که در این راهنما، چند مرحله ساده را که باید بخشی از روال شما در این رابطه باشد، بیان کنیم. به این ترتیب، می توانید استخری شفاف را به راحتی حفظ کنید و نگهداری کنید. زمانی که از تعمیر و نگهداری استخر خانگی صحبت می کنیم شما باید سه نوع مراقبت را در نظر داشته باشید که عبارت اند از:

سریعترین راه های نظافت آب استخر

 • گردش آب صحیح
 • تمیز کردن استخر
 • شیمی آب استخر که باید در تعادل باشد

جریان یا گردش آب استخر

یکی از نکات مهم در آموزش نگهداری از استخر خانگی حفظ جریان مناسب آب در استخر می باشد. شما برای این منظور بهتر است که اصول ذیل را در نظر داشته باشید.

 • پمپ استخر را 8-12 ساعت در روز اجرا کنید
 • اگر فشار بالای 10-15 psi است فیلتر را بشویید یا تمیز کنید
 • کفگیر و سبد پمپ را تمیز کنید
 • جت ها را به صورت دایره ای و رو به پایین نگه دارید

اجرای استخر در تهران توسط معماران گروه مهندسی آرتیا با بالاترین کیفیت انجام خواهد می شود.

تمیز کردن آب استخر

از دیگر مواردی که ما در آموزش تعمیر و نگهداری استخر خانگی به شما میگوییم تمیز کردن آب است. برای این منظور هم باید موارد ذیل را در زمان تمیز کردن مورد توجه قرار دهید و از نظافت این بخش ها مطمئن شوید که عبارت اند از:

نظافت دائمی استخر

 • دیوارها، پله ها، نردبان ها، نقاط کم گردش خون را روزانه برس بزنید
 • روزانه سطح را بشویید
 • هفته ای یکبار جاروبرقی بکشید یا از پاک کننده اتوماتیک استفاده کنید

علم شیمی آب

باید از شیمی آب و نحوه نگهداری آن در حالت تعادل اطلاعات خوبی داشته باشید. برای اینکه بتوانید آموزش نگهداری از استخر خانگی را به طور کامل پشت سر بگذارید بهتر است که مواردی که در ادامه به شما گفته می شود را در خاطر بسپارید. این موارد مهم عبارت اند از:

 •   1-2 بار در هفته آب را آزمایش کنید
 •  PH و قلیائیت را متعادل کنید
 • سطوح ضدعفونی کننده را حفظ کنید
 • شوک دو هفته ای

برای تعمیر و نگهداری استخر خود، باید آب استخر خود را در جریان نگه دارید و به درستی تصفیه کنید. زباله ها و بخش های دور از دسترس استخر خود را تمیز نگه دارید، و ترکیب شیمیایی آب خود را متعادل کنید. اولین قدم برای تمیز و شفاف نگه داشتن استخر این است که مطمئن شوید آب شما به درستی درون استخر شما در گردش است.

طراحی استخر باغی با بهترین قیمت در گروه مهندسی آرتیا

اصول صحیح جریان آب استخر

در اولین قدم از آموزش نگهداری از استخر خانگی باید بتوانید به درستی آب استخر را کنترل کرده و از اینکه این آب در جریان است و گردشی صحیح دارد مطمئن شوید. تعمیر و نگهداری استخر خانگی با گردش آب استخر آغاز می شود. زیرا اگر آب استخر شما جریان ندار، پمپ استخر شما آب را پمپ نمی کند یا فیلتر شما تصفیه نمی نمی کند. شما برای تمیز نگهداشتن استخر خود کار سختی دارید. زیرا آب راکد در استخر می تواند بستر مناسبی برای رشد جلبک ها باشد.چندین بخش وجود دارد که سیستم گردش آب استخر شما را شکل می دهد.

ترکیبان شیمیایی برای تمیز کردن استخر

 • کفگیر
 • پمپ
 • فیلتر
 • جت ها

 اگر هر یک از این قطعات به طور قابل توجهی با مشکل مواجه شوند، کیفیت آب شما کاهش می یابد. بهتر است به نکاتی که در ادامه می گوییم توجه کنید:

چگونه آب استخر را در گردش نگه داریم؟

در ادامه آموزش نگهداری از استخر خانگی لازم است که شما در مورد نحوه در جریان نگه داشتن آب استخر نکات مهمی را در نظر داشته باشید. این نکات کاربردی و مهم عبارت اند از:

 •  آب استخر توسط پمپ از طریق کفگیر مکیده می شود.
 • آب از طریق پمپ به داخل فیلتر می رود.
 • فیلتر باعث تصفیه آب شما از ذرات آلوده کننده می شود.
 • آب از طریق جت های استخر به داخل استخر رانده می شود.

پمپ استخر شما به نوعی مانند قلب در بدن انسان کار می کند پمپ آب را از طریق سیستم فیلتراسیون از محلی که باید در آن تصفیه شود بیرون آورده و در استخر شما به جریان می اندازد تا آب استخر شما همیشه سالم و در جریان باشد.

اصول تمیز کردن آب استخر

نگهداری استخر با پمپ استخر

نکته مهم در آموزش نگهداری از استخر خانگی این است که پمپ استخر شما باید هشت الی دوازده ساعت در روز کار کند. به عبارت دیگر، هرچه بیشتر سیستم فیلتراسیون خود را اجرا کنید، آب تمیزتر خواهد بود. به این ترتیب شما زمان کمتری را برای تمیز کردن جلبک ها یا متعادل کردن شیمی آب خود صرف خواهید کرد.

اگر اجرای دائمی و شبانه روزی فیلترتان ممکن نبوده و عملی واقع بینانه محسوب نمی شود، سعی کنید فیلتر استخر خود را ده الی دوازده ساعت در روز اجرا کنید. در آب و هوای گرم پمپ باید کمی بیشتر در روز کار کند. به همین دلیل است که پیشنهاد میکنیم روی پمپ های استخری با سرعت متغیر سرمایه گذاری کنید زیرا می توانند در طول روز با سرعت کمتری کار کنند که باعث صرفه جویی در هزینه، انرژی و ایجاد صدای کمتر می شود و کیفیت بیشتری داشته باشد.

نظافت مرتب فیلتر استخر

میزان لازم PSI برای یک فیلتر تمیز چیزی حدود ده الی پانزده PSI می باشد. ما در این بخش از آموزش نگهداری از استخر به شما میگوییم که باید سعی کنید فیلتر خود را به صورت مدام و در ابتدای PSI ده مورد شستشو قرار دهید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد نظافت استخر می توانید مقاله تصفیه استخر خانگی را از وبلاگ آرتیا مطالعه کنید.

چگونه آب استخر را تمیز نگه داریم

سبد کفگیر استخر خود را تمیز کنید

برای تعمیر و نگهداری استخر خانگی باید به کفگیر استخر خود به خوبی نظارت داشته باشید. یکی از اصولی که در آموزش نگهداری از استخر خانگی به شما آموزش می دهیم این است که باید به صورت مشخصی برای حداقل یک الی دو بار در هفته سبد کفگیر استخر خود را مورد شستشو قرار دهید. در نظر داشته باشید که تمیز کردن منظم کفگیر و سبدهای پمپ برای نگهداری کلی استخر بسیار مهم است.

گرفتگی در بخش کفگیر  باعث می شود پمپ شما برای چرخاندن آب با مشکل روبرو شود. همین مسئله باعث می شود طول عمر پمپ شما کاهش پیدا کرده و شما به ناچار برای تعمیر و نگهداری استخر هزینه های بیشتری را متحمل شوید.

آموزش نظافت کردن استخر

از دیگر فوایدی که این آموزش نگهداری از استخر خانگی برای شما دارد این است که می توانید در این بخش متوجه شوید که در صورت تمیز نکردن درست و به موقع کفگیر احتمال دارد که موجوداتی مانند قورباغه ها در کفگیر گیر کنند و باعث آسیب های جدی تری شوند. برای تمیز کردن سبد کفگیر، کافی است پمپ استخر خود را خاموش کنید و سبد قابل جابجایی را زیر درب کفگیر خالی کنید، سپس آن را تعویض کنید. هر چند وقت یکبار، باید سبد پمپ پمپ استخر خود را نیز تمیز کنید. لازم نیست این کار را به دفعات انجام دهید زیرا کفگیر بیشتر اشغال های درون آب را می گیرد.

به جت ها زاویه بدهید

شاید تا به اینجا در این مطلب آموزش نگهداری از استخر خانگی متوجه شده اید که کار سختی پیش روی خود دارید اما باید بدانید که این کار می تواند برای شما بسیار مفید باشد. در قدم بعدی باید به جت ها توجه ویژه ای داشته باشید کاری که چندان دشوار نبوده و می شود از آن به عنوان تنظیماتی آسان یاد کرد که باید طی آن مطمئن شوید که جت ها به سمت کفگیر استخر قرار دارد و آب به صورت دایره ای در آن می چرخد.

 با این کار کفگیر زباله ها را راحت تر جدا می کند. همچنین زاویه دادن به کفگیر استخر باعث می شود که آب در کف استخر هم گردش داشته باشد. شما می توانید برای دسترسی بهتر آب به نقاط دور از دسترسی مانند پله ها، جت خود را به این بخش ها هم زاویه بدهید تا به خوبی این بخش ها شستشو شوند.

اصول تمیز کردن آب استخر

در ادامه آموزش نگهداری از استخر خانگی به تمیز کردن میرسیم. یعنی مرحله ای که اگر به درستی رعایت کنید موجب می شود که هزینه تعمیر و نگهداری استخر خانگی در بلند مدت کاهش پیدا کند. شما برای تمیز کردن باید تقریبا هفته ای یک بار کف استخر را جارو برقی بزنید. سعی کنید که به صورت روزانه با برس استخر را پاک کنید و پوسته های آن را جدا کنید.

 این موارد موجب می شود که استخر شما همیشه در حالت شفاف باقی بماند و شما هزینه های کمتری را برای تعمیر و نگهداری استخر خود پرداخت کنید. در این مرحله از آموزش نگهداری از استخر خانگی و اصول تعمیر و نگهداری استخر موارد مهمی را باید در نظر داشته باشید که این موارد می تواند به طور کلی شامل:

مقدار مواد شیمیایی مورد نیاز استخر

 مسواک زدن استخر، پاک کردن زباله ها از بالای آن و جاروبرقی استخر باشد. تعمیر و نگهداری استخر به صورت دستی بخشی عادی از مالکیت استخر است، مگر اینکه بتوانید یک ربات را برای انجام این کارها استخدام کنید تا دیگر نیازی نداشته باشید که به صورت دستی کارهایی اینچنینی را انجام دهید. اما تا مادامی که رباتی ندارید باید این امور را خودتان به صورت دستی انجام دهید.

استفاده از برس یا قلم مو

در این بخش از آموزش نگهداری از استخر خانگی به شما تاکید می کنیم که از برس برای مسواک زدن استخر استفاده کنید تا جلبک ها را به خصوص در محل های مرده ای نظیر زیر پله ها به خوبی پاک کنید.

پاکسازی از زباله های بزرگ

سعی کنید زباله های بزرگ را با استفاده از یک توری از روی سطح آب جمع آوری کنید تا هم بشود به راحتی در استخر شنا کرد، هم این که مانع از ته نشینی آنها در کف استخر و به جای گذاشتن لکه در آن نواحی شد.

استفاده از جاروبرقی استخر

یکی دیگر از نکات مهم در آموزش نگهداری از استخر خانگی این است که به صورت منظم و به صورت برقی جارو بکشید. این کار می تواند به شما کمک کند تا همه چیز برای شما به بهترین شکل ممکن پیش برود. سعی کنید از جت ها و نقاط پمپ برای این کار کمک بگیرید. در نظر داشته باشید که جارو زدن در نقاط مرده مانند زیر پله ها و نرده و ها جایی که به صورت راحت آب در آن جریان ندارد می تواند برای شما بسیار مهم باشد.

بررسی گردش آب استخر

حفظ تعادل شیمی آب

از دیگر نکاتی که ما در آموزش نگهداری از استخر خانگی به شما میگوییم، مربوط به حفظ تعادل شیمی آب می شود. امری که برای کسب اطمینان از آن لازم است حداقل هفته ای یک الی دو بار آن را تست کنید و در صورت نیاز به آن شک دهید. در نظر داشته باشید که شیمی عامل مهم دیگری در تمیز نگه داشتن آب استخر شما می باشد. وقتی آب شما به درستی متعادل باشد، کمتر با مسائلی مانند آب کدر، آب سبز یا تجمع باکتری های مضر روبرو خواهید بود و بیشتر می توانید از استخر خود لذت ببرید. به همین دلیل شما باید حتما یک کیت آزمایش خوب همیشه همراه خود داشته باشید.

متعادل کردن آب و ترکیبان استخر

ما به شما گفتیم یکی دیگر از مهمترین نکات در آموزش نگهداری از استخر خانگی این است که شما بتوانید به صورت منظم با انجام برخی از آزمایش ها از در تعادل بودن شیمی آب خود مطمئن شوید. اما باید بدانید که در صورتی که این شیمی از حالت تعادل خارج شد باید، با چه اقداماتی آن را دوباره در حالت تعادل بازگردانده و به صورت مجدد بتوانید از استخر خود استفاده کنید.

در آموزش نگهداری از استخر خانگی گفتیم که باید برای کسب بهترین نتیجه آب استخر را هر هفته آزمایش کنید. می توانید از کیت تشخیصی استفاده کنید که به شما بگوید برای حفظ تعادل آب نیاز به افزون مواد اضافی در آب دارید یا خیر. ما قصد داریم در این بخش به شما برخی از محدوده های مهم و ضروری را که باید بر اساس آن تعادل شیمی آب استخر خود را کنترل کنید معرفی کنیم تا به درستی از این موارد اطلاع داشته باشید. اصولی ترین محدوده های ترکیبات شیمی آب استخر شما باید عبارت اند باشند از:

محدوده استاندارد ترکیبات شیمی آب استخر

پی اچ آب استخر(PH) در این بخش از آموزش نگهداری از استخر خانگی باید در مورد محدوده صحیح پی اچ آب به شما توضیح دهیم. در نظر داشته باشید که  در حالت ایده آل، آب استخر شما باید دارای پی اچ حدود هفت و نیم باشد. این مهم است زیرا سطوح pH بسیار بالا یا بسیار پایین می‌تواند منجر به انواع مسائل نگهداری استخر، از خوردگی تجهیزات گرفته تا افزایش رشد جلبک‌های سبز شود. به همین دلیل باید هر هفته آب استخر خود را آزمایش کنید تا مطمئن شوید که پی اچ آب در محدوده نرمالی قرار دارد و اگر خارج شده است دوباره آن را متعادل کنید.

سختی کلسیم

 یکی دیگر از نکات مهم در آموزش نگهداری از استخر خانگی سختی کلسیم می باشد که این مسئله هم به تعادل آب بستگی دارد. هنگامی که سطوح سختی کلسیم خیلی کم باشد، خطر آسیب به پوشش گچ یا آستر وینیل استخر شما وجود دارد. اما اگر سختی کلسیم استخر شما بیش از حد بالا باشد، رسوبات کلسیمی که به سختی قابل حذف نیستند را از بین خواهید برد.

میزان قلیایی بودن

 شما باید قلیائیت کل را در حدود 120 تا 150 ppm قرار دهید. اگر کمتر از این محدوده باشد، pH استخر شما می تواند تحت تاثیر قرار گیرد و بخش های مختلف استخر شما بیشتر می تواند لکه دار شود. اگر در سمت بالاتر باشد، آب شما ممکن است کدر شود.

مقدار استاندارد کلر استخر

 کلر موجود در چوب، گرانول و قرص، باکتری های مضر را تجزیه می کند و آب استخر شما را ضد عفونی می کند. شما باید سطح کلر را ثابت نگه دارید تا از تمیز ماندن استخر اطمینان حاصل کنید.

فسفات ها

 اگر آب استخر شما سبز و کدر است، ممکن است سطح فسفات استخر شما خیلی زیاد باشد. وجود بیش از حد فسفات در استخر می تواند رشد جلبک ها را بیشتر کند و حفظ شیمی مناسب استخر را دشوارتر کند.

شک دادن به آب استخر

یکی از مهمترین نکات آموزش نگهداری از استخر خانگی شوکه کردن استخر در مواقع ضروری و لزوم می باشد. در صورت نیاز شما باید در هفته حداکثر یک بار این کار را انجام دهید. بهترین حالت هر دو هفته یک بار است. شک دادن به آب استخر به این معنی است که آب خود را با مواد ضدعفونی کننده بیش از حد پر می کنید تا باکتری ها، آلاینده ها و مواد آلی را از بین ببرید. به طور کلی، هر چه بیشتر از استخر خود استفاده کنید، بیشتر باید شوک بزنید. امکان دارد در موارد ذیل نیاز باشد که به استخر خود شک بزنید:

 • بعد از طوفان شدید
 • پس از نشت یا آلودگی غیرمنتظره آب
 • پس از گرفتن جلبک ها از آب

سخن پایانی

اگر این نکات مهم در آموزش نگهداری از استخر خانگی را به درستی دنبال کنید، می توانید شاهد داشتن استخرس باشید که در آن خبری از جلبک ها نیست. در صورت مشاهده تغییر رنگ، کدر شدن آب، پوسته پوسته شدن یا سایر علائم مشکل، نکته کلیدی ایجاد یک روال و انجام اقدامات اولیه است تا بتوانید به بهترین شکل با آن مقابله کنید تا در آینده برای تعمیر و نگهداری استخر هزینه های زیادی را پرداخت نکنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن