مراحل ساخت جکوزی خانگی

مراحل ساخت جکوزی خانگی

مراحل ساخت جکوزی خانگی مناسب برای افرادی است که از نظر کاری و مالی در سطح متوسط هستند و میخواهند با ابزارهای محدود اقدام به ساخت جکوزی در منزل یا ویلا خود کنند. برای شما حتما پیش آمده است که سایت های مختلف را زیر و رو کنید تا بتوانید یک دستورالعمل یا راهکار مناسب برای ساخت جکوزی خانگی خود پیدا کنید، اما حتما موفق نشده اید به اطلاعات مفیدی در این باره دست پیدا کنید. به همین دلیل است که ما تصمیم گرفته ایم در این مطلب برای شما به صورت جامعه و مشخص مراحل ساخت جکوزی را ارائه دهیم تا بتوانید به کمک آنچه ما به شما توضیح می دهیم برای ساخت جکوزی مورد نظر خود اقدام کنید. اگر می خواهید صفر تا صد مراحل ساخت جکوزی را به خوبی یاد بگیرید در ابتدا لازم است که به صورت کامل مهارت های تخصصی خود را افزایش دهید، همچنین باید سعی کنید که اطلاعات لازم را برای این کار به دست آورید.

ساخت جکوزی خانگی

در ابتدا باید این را بدانیم که ساخت جکوزی خانگی به صورت کلی با ساخت جکوزی ها و استخرهای تجاری که دارای پیچیدگی های فراوانی می باشد کمی متفاوت است. ساخت این محصولات تنها به درد افرادی می خورد که در این کار هنوز چندان پیشرفته نیستند و نمی خواهند که یک جکوزی کاملا پیشرفته بسازند. به همین دلیل باید این را بدانید که مراحل ساخت جکوزی هم به همین نسبت با مراحل ساخت آبگرم های حرفه ای متفاوت می باشد. یکی از نگرانی هایی که میتواند برای شما وجود داشته باشد، هزینه بالایی است که باید برای ساخت جکوزی های خانگی پرداخت کنید. بسیاری از افراد به همین دلیل از ساخت جکوزی دست می کشند، چرا که گمان می کنند باید برای این کار هزینه های سنگینی تا حدود 100 هزار دلار پرداخت کنند. اما مراحل ساخت جکوزی مقرون به صرفه تری هم وجود دارد.

باید این نکته را بدانید که شما می توانید ساخت جکوزی را با هزینه هایی بسیار کمتر هم انجام دهید شاید تقریبا با ده درصد این قیمت که در بخش بالا به آن اشاره کردیم می توانید این کار را انجام دهید. نکته مهم در خصوص جکوزی های خانگی این است که ساخت این جکوزی ها بسیار سخت می باشد. اما باید این را بدانید که با تمام سختی ها و پیچیدگی هایی که وجود دارد اگر شما مراحل ساخت جکوزی را به خوبی آموزش ببینید می توانید به راحتی و بدون اینکه به دردسر بیفتید برای ساخت آن اقدام کنید.ساخت جکوزی

روش های ساخت جکوزی خانگی

ما در این بخش قصد داریم به شما عزیزان دو روش معروف و مشهور ساخت جکوزی را معرفی کنیم. روش ساخت گانیت و روش ساخت شاتکریت. مراحل ساخت جکوزی که ما به شما آموزش می دهیم به اندازه این دو روش مشهور و شناخته شده نیستند. به همین دلیل سعی می کنیم به شما روشی را ارائه دهیم که برای شما هم ساده تر باشد و هم بتوانید در ساخت جکوزی ارزان سهیم باشید.

شما برای ساخت جکوزی به متریال های مختلفی نیاز دارید یکی از ساده ترین متریال هایی که برای ساخت جکوزی البته در اولین مراحل ساخت جکوزی در روش های ذکر شده به کار می رود گچ می باشد. اما شما نمی توانید به صورت کامل و صد در صدی بر روی گچ در ساخت جکوزی حساب کنید. باید سعی کنید برای مقرون به صرفه شدن ساخت جکوزی از روشهای گفته شده در این مقاله استفاده کنید.

مراحل اجرای جکوزی خانگی مقرون به صرفه

 تا به اینجای مطلب از دو روش بسیار مفید و کارآمد  برای ساخت جکوزی خانگی صحبت شد. این دو مرحله ای که برای شما عزیزان در نظر گرفتیم در ساخت جکوزی خانگی تفاوت هایی با هم دارند اما  از نظر مقرون به صرفه بودن و مناسب بودن برای ساخت جکوزی های خانگی دارای مشترکاتی نیز هستند که عبارت اند از:

  1. ساخت جکوزی خانگی با استفاده از روش بتن ریزی
  2. ساخت جکوزی خانگی با کمک روش بلوک چینی

مراحل ساخت جکوزی در این دو روش همانطور که اشاره شد کاملا متفاوت می باشد، اما در نهایت هر دو روش به عنوان روش های کم هزینه و همچنین مناسب برای افراد غیر حرفه ای می باشد که می خواهند یک جکوزی خانگی استاندارد داشته باشند.اجرای جکوزی خانگی

برای اینکه بخواهیم با هر یک از این روش ها برای ساخت جکوزی اقدام کنیم باید در ابتدا برخی اصول اولیه که جزو مشترکات مراحل ساخت جکوزی می باشد، برای شما بیان کنیم. به کمک این روش های کارآمد و کارساز میتوانید یک جکوزی خانگی استاندارد برای خود بسازید. به همین دلیل پیش از معرفی این روش ها لازم است ابتدا در خصوص اینکه چه مراحل اولیه ای را باید رعایت کنید توضیح دهیم و سپس این روش ها را به شما معرفی کنیم.

مرحله اول از سری مراحل ساخت جکوزی: برنامه ریزی

شما در ابتدا برای اینکه بتوانید یک جکوزی خانگی خوب بسازید نیاز به یک برنامه ریزی بسیار دقیق دارید. به همین دلیل اولین مرحله از سری مراحل ساخت جکوزی را به برنامه ریزی اختصاص داده ایم. بدون تردید شما اگر بدون استفاده از یک برنامه ریزی دقیق دست به کار شوید و اقدام به راه اندازی و ساخت جکوزی کنید هیچ نتیجه مثبتی را به دست نخواهید آورد. بله قطعا بدون برنامه ریزی شما در ساخت جکوزی با چالش های بسیاری روبرو می شوید که می تواند ضرر های مالی برای شما به دنبال داشته باشد.

شکست به این معنا است که یا جکوزی ساخته شده به دلیل ایراد در یکی از مراحل ساخت جکوزی ناکارآمد می باشد، (یعنی جکوزی در نهایت به درستی کار نمی کند) و یا اختلالاتی در روند کارکرد جکوزی وجود دارد. در صورت بروز حالت اول متاسفانه باید جکوزی را تخریب کنید، اما اگر حالت دوم برای شما رخ دهد احتمالا باید هزینه هایی را به افراد تعمیرکار پرداخت کنید که این افراد با مراجعه به جکوزی شما آن را عیب یابی کنند و تمامی اختلالات موجود را شناسایی و سپس آنها را برطرف کنند.هزینه ساخت جکوزی

مرحله دوم ساخت جکوزی خانگی: پاکسازی و آماده سازی محل ساخت جکوزی

از دیگر مراحل ساخت جکوزی که یکی از مراحل بدیهی می باشد و شما باید حتما آن را پیش از اجرا و پس از برنامه ریزی انجام دهید مرحله پاکسازی می باشد. این یک امر بسیار طبیعی است که شما باید محل مورد نظر را از هر چیز اضافه ای که وجود دارد به درستی پاکسازی کنید تا زمانی که اقدام به شروع ساخت جکوزی می کنید هیچ مشکلی برای شما به وجود نیاید و شما بتوانید با خیالی آسوده کار خود را انجام دهید.

برای پاکسازی، شما به داشتن برخی از ابزارها نیاز دارید که می تواند در روند ساخت جکوزی به شما کمک بسزایی کند. اما باید بدانید که این مرحله از ساخت برای شما ساده نخواهد بود، چرا که گاهی اوقات به دلیل نبود فضای کافی برای ابزار آلات باید مرحله پاک سازی را به صورت دستی انجام دهید.

مرحله سوم ساخت جکوزی خانگی: استفاده از پایه و یا استفاده از پد بتنی

قطعا از بین تمامی مراحل ساخت جکوزی خانگی یکی از بی نظیرترین مراحل از نظر اهمیت و دقت پذیری مرحله استفاده از پد ها و پایه های بتنی می باشد. شما باید از این پدها استفاده کنید تا بتوانید دوام بیشتری به جکوزی خودتان بدهید. نکته قابل توجه در خصوص اهمیت بسیار بالای استفاده از این پایه های بتنی این است که اگر شما نتوانید این کار را به درستی انجام دهید احتمالا دو مرحله قبلی که انجام داده اید بدون نتیجه خواهد ماند.

در این بخش شما باید قدم اول را به این صورت بردارید که سعی کنید سنگ ریزه و یا سنگ های خرد شده که به آنها سنگ نوع اول می گویند را آماده کنید. به این شکل که باید چیزی معادل ده سانتیمتر یا چهار اینچ از این سنگ های بسیار کاربردی در ساخت و ساز را آماده کنید و سپس بر روی محلی که می خواهید جکوزی را در آن بنا کنید بریزید. این یکی از حساس ترین مراحل ساخت جکوزی های خانگی می باشد که شما اگر دقت کافی را در آنها نداشته باشید با مشکلات زیادی روبرو خواهید شد.

بعد از ریختن سنگ ریزه های نوع یک باید به سراغ مرحله بعدی از سری مراحل ساخت جکوزی بروید. جایی که باید با استفاده از چوب برای استحکام بیشتر بنایی که می سازید، قاب های چوبی را تشکیل دهید که از ملزومات اصلی ساخت جکوزی می باشد. بعد ساختن این قاب ها در مرکز محل ساخت، باید با استفاده از میلگرد سعی کنید این بخش را تقویت کنید تا بتواند وزن زیادی را تحمل کند. به این ترتیب شما می توانید بدون نگرانی بابت از بین رفتن بنا در حال ساخت، به ساخت جکوزی خانگی خود ادامه دهید.هزینه ساخت جکوزی خانگی

سایز های مختلف در ساخت جکوزی خانگی

ابعاد و اندازه سونا و جکوزی به ویژه ساخت جکوزی بسته به میزان استفاده از ظرفیت آن میتوان در سایز های مختلف آن را اجرا کرد.  و همچنین هزینه ساخت جکوزی خانگی نیز به تبع افزایش گنجایش آن بیشتر خواهد بود. انواع سایز های جکوزی به شرح زیر است:

  1. جکوزی خانگی 2 نفره
  2. 4 نفره
  3. 6 نفره
  4. جکوزی با ظرفیت بیش از 6 نفر

در مرحله بعدی از ساخت جکوزی به ویژگی های این سازه میپردازیم. به این شکل که در ساخت جکوزی باید به چه ویژگی ها متمرکز شد. در این باب چهار ویژگی کلی به شرح ذیل است:

  1. داشتن آبشار برای چرخش بهتر آب
  2. دارای چراغ های تغییر رنگ
  3. داشتن یک دمنده
  4. استفاده از برخی ویژگی های کاربردی دیگر که می توانید به ما بگویید.روش ساخت جکوزی خانگی

ساخت جکوزی خانگی به روش بلوک چینی

یکی از مراحل ساخت جکوزی بعد از برنامه ریزی، پاکسازی محیط و ساخت پایه های بتنی استفاده از روش بلوک چینی در ساخت جکوزی میباشد. اولین قدم برای ساخت جکوزی اجرای یک دیوار بیرونی در محیط اطراف جکوزی میباشد. ساخت این دیواره ها برای این منظور است که شما بتوانید به سازه خود استحکام بالایی بدهید.

برای اینکه مراحل ساخت جکوزی خانگی خود را تکمیل کنید، باید یک دیوار پشتیبان و نگهدارنده دیگر هم بسازید. شما در این بخش لازم است یک دیوار ده سانتی یا 4 اینچی اجرا کنید. شما نباید تنها به استفاده از این دیوارها اکتفا کنید، نکته مهم برای شما این است که برای مستحکم تر کردن جکوزی خود از میلگرد استفاده کنید. بعد از اینکه استحکام دیوارهای بیرونی را فراهم کردید باید با همین روش به مستحکم تر کردن بخش درونی جکوزی خودتان بپردازید و این بخش را هم با همان دقت و ظرافت انجام دهید.

ساخت دیوارهای داخلی عایق کاری و آب بندی جکوزی

بعد از اینکه ساخت جکوزی را تا این مرحله پیش آورده اید، باید این نوید را به شما بدهیم که تقریبا کار ساخت جکوزی خانگی را تمام کرده اید. در این مرحله باید بخش های اصلی را برای لوله کشی ها در نظر بگیرید. بعد از اینکه محل لوله کشی ها را مجزا کردید به سراغ عایق کاری و کاشی کاری بروید. اول باید کار عایق کاری را به دقت انجام دهید تا خیال شما راحت باشد که در ادامه کار با مشکلی روبرو نخواهید شد و همه چیز خوب پیش خواهد رفت.

سپس باید در مرحله بعدی کاشی کاری را انجام دهید. کاشی کاری یکی از آخرین مراحل ساخت جکوزی در این روش می باشد.  این مرحله به شما نشان می دهد که شما کار خود را به خوبی انجام داده اید. نمای نهایی کار شما بعد از کاشی کاری دیده می شود و شما می توانید از نمای نهایی کار خود لذت ببرید. اما یک مرحله دیگر هم هنوز باقی مانده است و آن هم آب بندی نهایی می باشد که کار شما را به درستی می تواند تکمیل کند. به این ترتیب دیگر کار جکوزی خانگی شما تمام شده است.صفر تا صد ساخت جکوزی

مراحل ساخت جکوزی بتنی

در ساخت جکوزی بتنی روش بتن ریزی از روش های مقرون به صرفه و ارزان در ساخت جکوزی خانگی و همچنین در ساخت و طراحی استخر می باشد. مراحل ساخت جکوزی در این روش کمی سخت تر و پیچیده از ساخت جکوزی به روش بلوک چینی می باشد، چرا که باید از بتن و میلگرد بیشتری در این سازه استفاده کنید اما همچنان روشی ساده و البته مقرون به صرفه برای شما محسوب می شود. در این روش ابتدا باید قالب ها را بسازید و سپس بتن ریزی را انجام دهید و در نهایت باید با حذف قالب های ساخته شده کار را تکمیل کنید.

اجرا قالب و بتن ریزی برای ساخت جکوزی خانگی

اولین مرحله از سری مراحل ساخت جکوزی خانگی به روش بتن ریزی این است که مانند روش بلوک چینی قالب های چوبی خود را برای استحکام بیشتر بنایی که می سازید، آماده کنید و در میان آنها میلگرد قرار دهید. بعد از اینکه مطمئن شدید که دیوارهای جکوزی را به خوبی مهار کرده اید وقت آن رسیده است که با دقت کافی درون قالب های آماده سازی شده بتن ریزی را انجام دهید. بعد از آن باید برای چند روز صبر کنید تا بتن ها به اندازه کافی خشک شوند و کار وارد مرحله نهایی شود.

حذف قالب ها و سپس کاشی کاری

بعد از اینکه مطمئن شدید بتن ها به اندازه کافی سخت شده اند، وقت آن رسیده است که قاب های اضافی را بردارید. سپس باید مانند روش بلوک چینی به سراغ آخرین مراحل ساخت جکوزی که در هر دو مشترک می باشد بروید. یعنی باید در ابتدا کار عایق کاری را انجام دهید و سپس مشغول کاشی کاری شوید. البته بعد از برداشتن قالب ها شاید نیاز باشد که کمی سمباده به جکوزی بزنید تا دیوارهای آن کاملا یکدست شود. سپس باید آب بندی کنید و کار خود را تکمیل نمایید.مراحل ساخت جکوزی خانگی بتنی

سخن پایانی

شما اکنون با مراحل ساخت جکوزی خانگی آشنا شده اید و می توانید یکی از مراحل ساخت را انتخاب کرده و بر اساس آنها اقدام به ساخت جکوزی مورد نیاز خود کنید. حال باید انتخاب کنید که کدام یک از این روش ها می تواند برای شما مفید باشد. باید این را در نظر داشته باشید که ما نمی توانیم در مورد هیچ یک از این روش ها به شما توصیه خاصی کنیم. چرا که هر دو روش می تواند برای شما بسیار مقرون به صرفه و کارآمد باشد به همین دلیل انتخاب را به خود شما می سپاریم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن