مراحل ساخت استخر

مراحل ساخت استخر

صفر تا صد ساخت استخر

اگر در حال خواندن این مقاله هستید، به احتمال زیاد مدت ها فکر ساخت استخر را داشته اید، اما سوالی که ممکن است دغدغه ذهن شما باشد، این است که چه نوع استخری برای شما مناسب تر است؛ برای پاسخ به این سوال، باید هدف از ساخت استخر را مشخص کنید. استخرهای خانگی که برای مصارف شخصی ساخته می شوند، معمولا جنبه سرگرمی و تفریح دارند. زمانی که در مورد ساخت استخر صحبت می کنیم، حتما اجزای سازنده و کیفیت کار انجام شده، از جمله مسائلی می باشند که باید مورد بررسی قرار گیرند؛ به همین دلیل در این مقاله با مراحل ساخت استخر آشنا خواهیم شد تا با در نظر گرفتن پارامترهای مهم در ساخت استخر، بهترین تصمیم ها و ایده ها را هنگام طراحی استخر در نظر داشته باشید.

مراحل ساخت استخر بتنی

بررسی محل ساخت استخر

اولین مرحله برای ساخت استخر، بازرسی و انتخاب مکانی مناسب برای اجرای استخر است. هنگام بازرسی در محل، بینش سازنده نسبت به دسترسی، چشم انداز و طرح مورد نظر برای ساخت استخر مشخص خواهد شد. پیشنهاد می شود فهرستی از تمامی ایده ها و ملاحظاتی که می خواهید در فرایند ساخت استخر لحاظ کنید را یادداشت فرمایید.

طراحی استخر و دریافت مجوزهای لازم

بعد از اتمام بازرسی مکان مورد نظر برای ساخت استخر، طرح استخر بعد از اعلام رضایت مشتری و بررسی یک مهندس واجد شرایط آماده خواهد شد؛ در مرحله بعدی، نیاز داریم که تمامی مجوز های لازم برای ساخت استخر را اخذ کنیم. مشخص کردن ابعاد، عمق استخر، ورودی و خروجی استخر از جمله کارهایی است که باید در این مرحله انجام شود.

حفاری زمین برای ساخت استخر

حال که مجوز های لازم برای ساخت استخر را دریافت کردید، باید زمین مورد نظر را به دقت علامت گذاری کنید؛ در این مرحله به صورت اکید توصیه میکنیم که از یک نقشه بردار برای انجام اینکار کمک بگیرید تا اطمینان حاصل شود که استخر در مکان درست نصب خواهد شد. بعد از اینکه کار علامت گذاری به اتمام رسید، حفاری زمین به کمک بیل مکانیکی انجام خواهد گرفت. مدت زمان حفاری زمین بین یک تا سه روز بوده که با توجه به پیچیدگی، دسترسی و شرایط آب و هوایی، می تواند متغیر باشد.

صفر تا صد ساخت استخر

تسطیح خاک، از مراحل ساخت استخر

بعد از اتمام مرحله گودبرداری، باید خاک را برای ادامه مراحل دیگر تسطیح نمایید. عملیات تسطیح خاک که توسط دستگاه های کمپکت انجام می شود، باعث شده تا نتیجه نهایی مورد رضایت کارفرما باشد. توجه به چگونگی شیب بندی کف استخر، از جمله کارهایی است که باید در این مرحله انجام گیرد؛ در غیر اینصورت در آینده تخلیه آب با مشکل مواجه خواهد شد.

نصب وسایل لوله کشی، از مراحل ساخت استخر

با تکمیل حفاری، محیط استخر با چوب و نشانگرهای چوبی مشخص خواهد شد تا برای ساخت فولاد مورد استفاده قرار گیرد. در این مرحله تمامی تجهیزاتی که برای ساخت استخر ضروری می باشد، نصب خواهد شد.

بتن ریزی استخر

یکی از مهمترین مراحل 0 تا 100 ساخت استخر، بتن ریزی می باشد که اگر این مرحله به درستی انجام شود، می تواند در بهبود مقاومت استخر و آب بندی آن تاثیر مثبت بگذارد. برای بتن ریزی استخر، باید به نکات زیر دقت کنید:

 • بهتر است مقدار آب استفاده شده برای بتن ریزی کم باشد تا منجر به ترک در استخر نشود.
 • تمام مراحل بتن بهتر است در هوای متعادل انجام گیرند.
 • ماله کشی و پرداخت سطح بتن بهتر است به صورت مکرر و با دقت انجام شود.
 • اگر از مواد افزودنی در بتن استفاده می کنید، بهتر است مقادیر مصرف را آماده سازی نمایید.

مراحل ساخت استخر خانگی

آرماتوربندی استخر

بعد از تسطیح کف استخر، نوبت به آرماتوربندی استخر خواهد رسید که با توجه به محاسبات دقیق کارشناسان انجام خواهد گرفت، چرا که نحوه انتخاب آرماتور و چینش آن، می تواند در کیفیت نهایی استخر تاثیر گذارد. در این مرحله کف و دیواره های استخر به وسیله آرماتوربندی تقویت می شوند و شرایط لازم را جهت بتن ریزی ایجاد می کند. نکته ای که در آرماتور بندی استخر باید مورد توجه قرار گیرد این است که آرماتورهای کف و بدنه استخر به یکدیگر متصل باشند

کاشی کاری استخر

آخرین مرحله در ساخت استخر، کاشی کاری و نصب تجهیزات مورد نیاز است. به این نکته توجه کنید که بسیاری از افراد از رنگ برای محفظه داخلی استخر استفاده می کنند، اما طول عمر سرامیک در مقابل رنگ بیشتر است؛ به همین دلیل نصب کاشی یکی از رایج ترین راه ها برای زیباتر کردن نمای داخلی استخر است.

آب بندی استخر، یکی از مراحل ساخت استخر

آب بندی استخر از جمله مهمترین مراحلی است که هم برای استخرهای بتنی و هم برای سایر استخرها باید انجام گیرد. در صورتی که آب بندی استخر به صورت اصولی انجام نشود، در آینده باید هزینه هایی زیادی را صرف عایق بندی استخر کنید. برای آب بندی استخر روش های متفاوتی وجود دارد که بهتر است با کارشناسانی که در این زمینه تخصص دارند کمک بگیرید.

گروه مهندسی آرتیا از مشاوره، طراحی تا اجرا پروژه ها در کنار شما خواهند بود؛ این مجموعه با حضور افراد با تجربه، آماده ارائه خدمات به شما می باشند.

نکات طراحی و ساخت استخر

قبل از اینکه اقدام به ساخت استخر نمایید، بهتر است به فاکتورهایی که موجب افزایش طول عمر استخر خواهد شد توجه نمایید. رعایت این نکات نه تنها موجب استفاده طولانی مدت شما از استخر خواهد شد، بلکه عمر استخر شما را نیز افزایش خواهد داد. از جمله این نکات عبارتند از:

 • بهتر است برای صفر تا صد ساخت استخر از طرح های ساده استفاده نمایید. درست است که نصب تجهیزات مختلف در کنار استخر و استفاده از کاشی ها و سنگ های گران قیمت برای تزئین استخر می تواند موجب افزایش زیبایی آن شود، اما انجام این کارها هزینه های زیادی را به همراه خواهد داشت.
 • در نظر گرفتن عمق زیاد برای استخر؛ اگر استخر شما جنبه تفریحی دارد و عمق زیادی را برای آن در نظر گرفته اید، بهتر است به این نکته توجه کنید که این مورد می تواند موجب افزایش هزینه ساخت استخر شود.
 • در نظر داشتن شکل های پیچیده برای طراحی استخر، یکی از عوامل پر هزینه در مراحل ساخت استخر است. استخرهای مستطیلی امروزه یکی از رایج ترین فرم ها برای ساخت استخر می باشند که هزینه کمی را برای شما خواهد داشت.
 • سعی کنید بعد از ساخت استخر، تجهیزات زیادی برای آن در نظر نگیرید، چرا که همه آنها مستلزم هزینه می باشند. 

مراحل ساخت استخر ارزان

چه تجهیزاتی برای ساخت استخر نیاز است؟

نصب تجهیزات مختلف هنگام طراحی و ساخت استخر می تواند در طول عمر استخر شما تاثیر گذار باشد؛ همچنین با نصب اصولی این تجهیزات می توانید از آلوده شدن استخر تان جلوگیری کنید. در ادامه با انواع تجهیزات مختلف استخرها آشنا خواهیم شد.

 • پمپ استخر
 • سیستم فیلتراسیون
 • کلر و مواد شیمیایی
 • متعادل کننده آب استخر
 • سیستم گرمایش آب استخر

موارد بالا تنها بخشی از تجهیزات استخرها می باشند؛ شما با توجه به نوع استخری که در اختیار دارید، می توانید تجهیزات مختلفی را برای استخر خود در نظر بگیرید.

هزینه ساخت استخر چقدر است؟

هزینه ساخت استخر به صورت دقیق قابل محاسبه نیست، چرا که عوامل زیادی در قیمت ساخت استخر تاثیر گذار خواهند بود. اینکه شما قصد ساخت چه نوع استخری را دارید، می تواند در هزینه ساخت استخر تاثیر گذار باشد. برای برآورد تعرفه ساخت استخر، بهتر است با  کارشناسان ساخت استخر مشورت کنید تا آنها هزینه و مدت زمان تقریبی ساخت استخر را بیان کنند.

جمع بندی

به این مسئله توجه کنید که مراحل ساخت استخرهای مختلف با یکدیگر متفاوت است؛ برای مثال، استخرهای فایبرگلاس به صورت پیش ساخته می باشند، این بدین معنی است که استخرهای فایبرگلاس از قبل در کارخانه ها ساخته می شوند و سپس قالب آنها در محل مورد نظر قرار خواهد گرفت. اما استخرهای بتنی در مکان مورد نظر ساخته خواهند شد و مدت زمان نصب آنها در مقایسه با استخرهای فایبرگلاس بیشتر می باشد. برای انجام 0 تا 100 مراحل ساخت استخر می بایست نوع استخر خود را از قبل انتخاب کرده باشید. آرتیا آکادمی مجری تخصصی ساخت استخر در تهران و سایر شهرها آماده خدمات رسانی به شما می باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن