روش های لوله کشی استخر

روش های لوله کشی استخر

لوله کشی یک استخر درون زمین کار نسبتا ساده است، اما مشکل از جایی شروع می شود که به دلیل نصب نادرست لوله ها یا نشتی در زیر زمین، مجبور به تعویض سیستم لوله کشی استخر شوید. سیستم لوله کشی استخر، شامل لوله هایی است که در زیر زمین مدفون شده اند و استخر شما را به تجهیزات فیلتر متصل می کنند. خطوط مکش، کفگیر و تخلیه اصلی، دو لوله هستند که از طریق یک شیر سه طرفه به پمپ استخر متصل می شوند. خط برگشت مربوط به لوله ای است که آب را از فیلتر استخر به ورودی های برگشتی دیوار می برد. سایر خطوط لوله کشی ممکن است به جت های پله ای، خط تمیز کننده استخر یا فواره ها و آبنماها متصل شوند. لوله کشی استخر بعد از نصب دیواره های استخر، تقریبا در نیمه راه انجام خواهد گرفت. در ادامه این مقاله با روش های لوله کشی استخرها آشنا خواهیم شد.

نقشه لوله کشی استخر

لوله کشی استخر چگونه انجام می شود؟

بعد از حفاری و گودبرداری زمین مورد نظر برای طراحی استخر، دیوارها برپا می شوند و سیستم پمپ و فیلتر بر روی یک دال تراز از بتن یا چوب تحت فشار قرار خواهند گرفت. روش های لوله کشی استخر متفاوت است و شما می توانید از انواع مختلف لوله ها برای لوله کشی استخر استفاده کنید. در حالت کلی، رایج ترین نوع لوله برای ساخت استخر، استفاده از لوله های UPVC می باشد.

مراحل لوله کشی استخر

قبل از اینکه اقدام به لوله کشی کنید، بهتر است حواستان به نکات زیر باشد تا از بروز هرگونه آسیب و خسارات، جلوگیری کنید. از جمله مهمترین نکاتی که برای لوله کشی استخرها باید مورد توجه قرار گیرد عبارتند از:

  • ایجاد فضایی مناسب برای سیستم گردش آب و اجرای لوله کشی
  • در نظر گرفتن برنامه ای برای ایجاد مسیرهای جدا برای آب ورودی و تصفیه آب استخر
  • استفاده از لوله های UPVC برای سیستم گردش آب
  • استفاده از عایق مناسب برای پوشش لوله ها
  • از پیچ و تاب دادن غیر ضروری لوله ها خودداری کنید

لوله کشی زهکشی اصلی

قوانین جدید ایمنی، تخلیه اصلی استفاده از زهکش های اصلی دوگانه را برای جلوگیری از گیر افتادن روی یک زهکش اصلی الزامی می کند. بهتر است یک حفره کوچک در مرکز پایین کف حفر کنید و دو زهکش اصلی را با فاصله از یکدیگر قرار دهید. با اتصال سه راهی در وسط لوله، کمی لوله را بین دو زهکش بکشید. از سه راهی، لوله ای را که از شیب انتهایی عبور می کند، به زیر دیوار وصل کنید. پس از خارج شدن از دیوار، این لوله را تا انتها به سمت پمپ فیلتر هدایت کنید. حواستان به این مسئله باشد که لوله کشی استخر در زیر زمین وجود دارد، به همین دلیل باید طوری چیده شوند تا برای رفع هر گونه مشکلی، مجبور نباشید به طور مداوم زمین را حفر کنید.

اتصال کوپلینگ ها

کوپلینگ ها به اتصال دو شفت به یکدیگر می گویند. بهتر است از مقداری پاک کننده PVC در هر یک از انتهای کوپلینگ ها استفاده نمایید؛ اینکار برای تخلیه و ورودی های آب مورد استفاده قرار میگیرد. در نهایت بهتر است از مقداری چسب برای روی هر یک از اجزای آن استفاده کنید و دو قطعه را به هم بچسبانید. این دسته از اتصالات برای لوله های مختلف در هر بخش مورد نیاز می باشند.

استاندارد لوله کشی استخر

نصب لوله های اسکیمر

با چسباندن لوله های پی وی سی، اقدام به پهن کردن لوله ها کنید که بهتر است اینکار تا جایی که پمپ آب قرار دارد انجام شود. می توانید از یک اره برقی برای ایجاد هر گونه برش در طول لوله استفاده کنید تا لوله را در جهت مناسب زاویه دهید.

آرتیا گروپ، با استفاده از تکنولوژی روز دنیا، از مشاوره، ایده تا طراحی در کنار شما خواهد بود. برای ارتباط بیشتر با تیم آرتیا، می توانید از کارشناسان ما مشاوره بگیرید.

قرار دادن لوله ها برای ورودی آب

لوله های PVC را برای خطوط تامین قرار دهید و آنها را به جت های آب مربوطه خود هدایت کنید. بسته به تعداد استخر شما، باید از چندین T برای انشعاب لوله های آب به مکان های مختلف استفاده کنید.

قرار دادن پوشش در انتهای لوله

بعد از اتمام تمامی لوله کشی های مختلف استخر، پیشنهاد می شود از درپوش های پلاستیکی بر روی هر یک از لوله ها استفاده کنید، چرا که این کار تضمین می کند که بعد از اتمام مراحل طراحی و ساخت استخر، هیچ خاک یا سنگی وارد لوله کشی نخواهد شد. پس از اتمام کار استخر، می توانید درپوش ها را بردارید و لوله ها را به پمپ وصل کنید. به طور مداوم زمین را بررسی کنید و در صورت پیدا کردن هر گونه لکه مرطوب، ممکن است مجبور شوید برخی از لوله های آسیب دیده را تعمیر یا تعویض کنید.

انواع لوله ها و اتصالات استخر

برای لوله کشی استخرها، می توانید از متریال های مختلف استفاده کنید، در این بخش برخی از مهمترین روش های لوله کشی استخر با استفاده از متریال گوناگون را مورد بررسی قرار می دهیم.

لوله کشی استخرها

لوله های UPVC-PVC

بهترین روش لوله کشی استخر، استفاده از لوله های UPVC می باشد. نصب راحت تر، حمل و نقل آسان، تحمل فشار بالا و … باعث شده تا این دسته از لوله ها به یکی از محبوب ترین متریال ها برای استخرها تبدیل شوند.

لوله پی وی سی فلکس (PVC Flex)

این دسته از لوله ها به دلیل هزینه مقرون به صرفه ای که دارند، مورد استفاده قرار می گیرند. اما به این نکته توجه کنید که لوله های پی سی فلکس، به اندازۀ لوله های پی وی سی با کیفیت نمی باشند.

لوله های پلی اتیلن

این دسته از لوله ها، از استانداردهای صنعتی بالایی برخوردار هستند و به عنوان لوله و اتصالات استخرها مورد استفاده قرار می گیرند. این لوله ها در بین نصاب های لوله، طرفداران خاص خودش را دارد و نمونه های مختلفی از این لوله ها در لوله کشی استخرها دیده می شود.

لوله های استخر باید در چه عمقی دفن شوند؟

عمق خطوط لوله کشی استخرها باید در حدی باشد که لوله شما دچار جا به جایی و لغزش نشود. اگر در منطقه ای زندگی می کنید که آب و هوای معتدلی دارد، می توانید این لوله ها را مقداری سطحی تر نصب کنید؛ با این حال، پیشنهاد می شود که لوله ها را عمیق تر نصب کنید. نکته دیگری که برای نگهداری از سیستم لوله کشی استخرها باید به آن توجه کنید، این است که قبل از رسیدن به فصل سرما، باید استخرتان را آماده سازی نمایید تا از دوباره وارد شدن آب به داخل لوله ها جلوگیری کنید.

قیمت لوله کشی استخر

عوامل موثر بر هزینه لوله کشی استخر

هزینه لوله کشی استخر، به پارامترهای زیادی بستگی دارد. نیروی کاری که استخدام می کنید، بسته به تجربه ای که دارند، ممکن است هزینه های متفاوتی را برای لوله کشی استخر در نظر بگیرند. از جمله عواملی که در تعرفه لوله کشی استخرها نقش دارند عبارتند از:

  • اندازه و ابعاد استخر
  • تجهیزات مورد نیاز برای لوله کشی استخر
  • نیرو مورد نیاز برای طراحی و اجرا

جمع بندی

لوله کشی استخرها کاری بسیار دقیق و ظریف است که اگر به درستی انجام نشود، می تواند خسارت های جبران ناپذیری برای شما به ارمغان آورد. در این مطلب با روش های لوله کشی استخر آشنا شدیم. برای طراحی و ساخت استخر، پیشنهاد می شود از یک تیم حرفه ای کمک بگیرید تا نتیجه کار طبق خواسته شما باشد. آرتیا گروپ، مجری تخصصی طراحی و ساخت ویلا، با بهره مندی از نیروی کار حرفه ای، آماده خدمت رسانی به شما می باشند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن