انواع متریال برای طراحی نما

انواع متریال برای ساخت نما

انواع متریال برای طراحی نما را در این مطلب به صورت خلاصه به شما عزیزان توضیح خواهیم داد. برای همه زیبایی داخل خانه اهمیت بسیار زیادی دارد اما ما نباید از پوسته ساختمان یا همان نمای بیرونی ساختمان غافل شویم و زیبایی های نمای ساختمان را هم فراموش کنیم. در واقع نمای ساختمان هم، دکوراسیون خانه ما محسوب می شود اما دکوراسیون بیرونی خانه ما. این بخش یک تابلو معماری می باشد که ما می توانیم سبک های مختلف معماری را در آن به نمایش در آوریم. استفاده از انواع متریال برای طراحی نما ساختمان از اهمیت بالایی برخوردار است. چرا که این نما به کسانی که ساختمان را نگاه می کنند سرنخ هایی از نمای داخلی و سبک معماری داخلی خانه ارائه می دهد. از همین رو متریال های مناسب طراحی نما ویلا را در این مطلب به شما ارائه می دهیم.انواع متریال در طراحی نما ساختمان

انواع نما ویلا

اگر بخواهیم عمیق تر به اهمیت انواع نما ویلا به عنوان یکی از مهمترین بخش های ساخت ویلا اشاره کنیم باید بگوییم که به طور سنتی نماها ساختار اصلی ساختمان ها را تشکیل می دهند به همین دلیل برای کار روی نمای ویلا محدودیت هایی خواهیم داشت. از زمانی که نماسازی دارای تکامل شد و به عنوان یکی از مهمترین بخش ها در ساخت خانه های مختلف محسوب شد، امکاناتی به وجود آمد تا نمای خانه به واسطه هنری که در این بخش به خرج می دهیم نمایی روشن تر و جذاب تر شود. در ابتدا نماها یکی از مهمترین بخش های نگهدارنده و باربر خانه محسوب می شدند اما از زمانی که فولاد و بتن های مسلح به روی کار آمدند دیگر وظیفه نگهدارنده از دوش نماها برداشته شد و نما تبدیل به بخشی غیر باربر و بیشتر زینتی در ساختمان ها تبدیل شد که اهمیت بسیاری هم پیدا کرد.

در معرفی انواع متریال ساختمان برای طراحی نما مدرن ما می توانیم متریال هایی را به کار ببریم که به واسطه رنگ بندی آنها، قابلیت ترکیب آنها و سبکی که هر یک از آنها دارند، نماهای مختلفی را طراحی کنیم. اما در این بخش قصد داریم به معرفی و بررسی برخی از گزینه های مختلف در ساخت مانند مصالح ساختمانی نما و دیوارهای بیرونی اشاره کنیم که توسط برخی از بزرگترین معماران در زمان ساخت یک خانه به کار رفته اند، بپردازیم. این مطلب به ما کمک می کند از جدیدترین متریال برای طراحی نما و خانه های ویلایی اطلاعات بهتری به دست آوریم.انواع متریال برای طراحی نما

استفاده از پوشش های فلزی

یکی از انواع متریال برای طراحی نما ویلا یا ساختمان استفاده از پوشش های فلزی می باشد. به شما گفتیم یکی از مهمترین موارد در ساخت خانه ویلایی استفاده صحیح از متریال برای ساخت یک نمای مناسب می باشد. اگر بدانید که نمای ساختمان و نحوه ارتباط آن با محیط اطراف چه چیزی را بیان میکند، آنگاه متوجه میشوید که متریال های مورد استفاده زبانی هستند که این ارتباط به واسطه آنها صورت می گیرد. یکی از محبوب ترین گزینه ها در ساخت ساختمان های مدرن در نماهای بروز با متریال های روز دنیا استفاده از نماهای فلزی میباشد. این نماها ابتدا برای ساختمان های صنعتی و یا پیش ساخته مورد استفاده قرار میگرفت و بسیار هم محبوب و کاربردی بود.

امروزه اما از نمای فلزی برای نما سازی ساختمان ها و سازه های مسکونی هم استفاده می شود و اتفاقا مورد استقبال هم قرار گرفته است. مراحل ساخت خانه ویلایی در صورتی که بخواهیم نمای آنها را از مصالح فلزی بسازیم بسیار ساده تر و آسان تر می شود. چرا که این مصالح کاملا کارآمد و کاملا کاربردی هستند. روکش های صاف، موج دار، روغن کاری شده، از پیش روکش شده و یا گالوانیزه انواع مختلفی از پوشش ها محسوب می شوند که می توانند با مصالح دیوار سازی مختلف مانند چوب، بتن، گچ و یا سنگ به خوبی ترکیب شوند.انواع متریال نمای ساختمان

در برخی از ساختمان ها که منافذ شیشه ای بزرگ در داخل دیوارهای سفید گذاشته میشود، فضای داخلی را برای ما روشن تر می کند، این در حالی است که قسمت بالایی آن مانند یک پایه معکوس ساخته شده از ورق های راه راه، از کلیه ساختار ویلا و یا خانه محافظت می کنند. از همین رو باید در حالی که یک به یک مراحل ساخت خانه ویلایی را طی می کنیم، به اهمیت بالایی که نماسازی دارد توجه ویژه داشته باشیم تا بتوانیم علاوه بر افزایش زیبایی هزینه ها را کاهش و مقاومت را افزایش دهیم.

پوشش های فلزی

از دیگر انواع متریال برای طراحی نما پوشش های فلزی نوع دوم یعنی فولادها می باشد. برخی اوقات در مراحل ساخت خانه ویلایی ما از فولاد کورتن برای نماسازی استفاده می کنیم. این فولاد یکی از مصالح برای نماهای مدرن یا مورد استفاده در معماری معاصر محسوب می شود. علیرغم رنگ اکسید شده این فولاد، این ماده مقاومت بسیار بالایی در برابر اثر خوردگی دارد. این مقاومت بالایی که وجود دارد به دلیل لایه محافظ اکسید است. این لایه محافظ ار ادغام کروم و مس ترکیب شده است. به همین دلیل از این پوشش ها برای نما سازی ساختمان ها استفاده گسترده ای می شود که بسیار هم کاربردی می باشد.

انواع متریال نما ساختمان

 

استفاده از روکش سنگ طبیعی

 

در بین انواع متریال برای طراحی نما گاهی برای نما سازی از روکش سنگ طبیعی استفاده می شود. استفاده از سنگ برای روکش و یا پوسته نمای بیرونی از دوران گذشته مورد استفاده بوده است. این پوشش های سنگی معمولا رنگ ها و بافت های مختلفی را ارائه می دهند که جلوه ای متمایز و ظریف به دیوارهای بیرونی می بخشد. علاوه بر این ها سنگ همچنین یک عایق حرارتی عالی که در برابر رطوبت مقاوم می باشد را برای ساختمان فراهم می کند. همچنین استفاده از این متریال طبیعی زیبا در نما مخصوصا طراحی ویلای ایرانی این نوع سازه ها را بیشتر به سبک و سیاق ایرانی ها سوق میدهد. این ماده بر اساس نوع انتخاب شده به دلیل مقاومت دارای کیفیت بالایی می باشد.

پرداخت سنگ ها بسیار متنوع می باشد. در این خانه ها، معمار معمولا طبقات بالای ساختمان را به وسیله تخته سنگ از هم جدا می سازد و چیزی که موجب تمایز و مشخص شدن این سنگ نسبت به سنگ های مصنوعی می شود رنگ تیره و مقاومت بالایی آن می باشد. امکانات ارائه شده توسط این ماده آن را برای ما به یک انتخاب عالی برای هر دو بخش خانه، یعنی هم بخش داخلی و هم بخش خارجی و نمای خانه تبدیل می کند. این کار یکی از مهمترین مراحل ساخت خانه ویلایی می باشد که توسط روکش سنگی انجام می شود.آشنایی با انواع متریال نما ساختمان

استفاده از پوشش چوبی

چوب از متریال های دکوراسیون داخلی نیز به شمار می آید، اما امروزه در قسمت نمای ساختمان نیز استفاده های بسیار زیبایی از این متریال منعطف میشود. همه ما از زیبایی ها و مزایایی که استفاده از روکش های چوبی برای ما دارد با خبر هستیم. اما بسیاری از ویژگی های دیگری هم وجود دارد که باید تمامی آنها را هم مد نظر قرار دهیم. برای مثال چوب به رطوبت، تابش خورشید و همچنین تغییرات دما حساسیت بالایی دارد. این تنها بخشی از مواردی است که در مورد چوب باید در نظر داشته باشیم. اگرچه استفاده از چوب می تواند مراحل ساخت خانه ویلایی را برای ما ساده تر کند اما باید به تمامی ضعف هایی که در چوب وجود دارد فکر کرد.

استفاده از دیوارهای بنایی

یکی از دیوارسازی های سنتی سنگ تراشی می باشد که در آن مصالحی نظیر آجر و سنگ و کاشی مورد استفاده قرار می گیرد. ما می توانیم با تکنیک های مختلفی این دیوارها را ایجاد کنیم. برای مثال ما می توانیم از ملات برای ایجاد چسبندگی در دیوارها استفاده کنیم. همچنین می توانیم دیوارها را به صورت خشک هم بسازیم که یکی از گزینه های ما محسوب می شود. این کار باعث می شود خانه ظاهری روستایی به خود بگیرد و شما می توانید در شروع مراحل ساخت خانه ویلایی این دیوارها را انتخاب کنید.جدیدترین متریال نمای ساختمان

استفاده از ملات گچ

معمولا از ابتدا از گچ برای ساخت و ساز استفاده می شد. اما امروزه از گچ برای موارد تزئینی هم استفاده می شود. این متریال سفید هزینه های ابتدایی کم، رنگ های متنوع و پرداخت های مختلفی دارد به همین دلیل هم یکی از گزینه های بسیار خوب محسوب می شود. البته در نظر داشته باشید استفاده از گچ معایبی هم دارد که باید آنها را در نظر داشته باشیم. اما اگر در شروع کار و در همان نخستین مراحل ساخت خانه ویلایی به گچ فکر کنیم باید همه نکات مهم در خصوص استفاده از این متریال را در ادامه راه رعایت کنیم.

استفاده از بتن

این روزها نماهای بتنی در حال تسخیر کردن ساختمان های معماری معاصر هستند. این ماده که با بافت های مختلف و سایه های سفید و یا سایه های خاکستری ساخته و آماده شده است، نیازی به نگهداری جدی و هزینه های تعمیر و نگهداری ندارد زیرا بتن یک از متریال های بسیار با دوام و مستحکم محسوب می شود. مراحل ساخت خانه ویلایی در صورتی که بخواهیم از بتن برای نما سازی ساختمان استفاده کنیم کمی دشوارتر می شود اما در عوض به دلیل استحکام بیشتر، این دشواری برای ما می ارزد.

استفاده از محفظه هایی شیشه ای

از جدیدترین متریال نما در ساخت و استفاده در سازه ها میتوان به محفظه های شیشه ای اشاره نمود. برای طراحی نما می توانید از شیشه به عنوان یک متریال محبوب استفاده کنید. با استفاده از این نماها برای ورود نور کافی به ساختمان نیازی به ایجاد دهانه های مختلف وجود ندارد، چرا که خود این متریال نور را به اندازه کافی وارد خانه می کند. در خصوص این متریال باید این نکته را در نظر داشته باشید که باید از این محفظه های شیشه ای در برابر آفتاب محافظت و نگهداری کنید. استفاده از این متریال این روزها در ساخت ساختمان ها رواج یافته است و به دلیل مزایای بالای بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.آشنایی با انواع متریال نما

سخن پایانی

در نهایت باید به عنوان حسن ختام این مطلب به این نکته مهم اشاره کنیم که برای شروع به ساخت یک خانه ویلایی ابتدا باید بدانیم که می خواهیم از چه نوع متریالی برای طراحی نما استفاده کنیم. چرا که ساخت خانه ویلایی می تواند بر اساس متریالی که شما انتخاب می کند متفاوت باشد. برای مثال مراحل ساخت ویلا فلت اگر قرار باشد که از چوب برای نما سازی استفاده شود با مراحل و پروسه ساخت خانه ویلایی در زمانی که متریال اصلی شیشه باشد کاملا متفاوت خواهد بود، هم از نظر زمانی هم از نظر استفاده از انواع تجهیزات مختلف برای ساخت ویلا.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن