انواع استخر خانگی

انواع استخرهای خانگی +مزایا و معایب

در واقع می توان انواع استخر خانگی را به شش نوع مختلف تقسیم کرد که هر یک دارای مزایا و معایب مربوط به خود هستند. ما در این مطلب قصد داریم هر یک را مورد بررسی و ارزیابی قرار داده و مزایا و معایب هر کدام از آنها را نیز بررسی کنیم. انتخاب یک استخر خانگی می تواند برای ما یک فرایند کاملا پیچیده باشد. باید از این راهنما استفاده کنید تا بر اساس آنچه در این مطلب به شما ارائه می دهیم، استخر خانگی مورد پسند خود را از بین تمامی انواع استخر انتخاب کنید.

انواع استخر خانگی

استخرها می توانند به عنوان یک محل برای تفریح و ورزش مورد استفاده قرار بگیرند. در فصول گرم سال شما اگر یک استخر خانگی برای خود داشته باشید می توانید در آن محل استراحت کنید، به همراه خانواده خود مشغول تفریح و ورزش شوید و همچنین از گرمای بی امان فصول گرم سال در امان باشید. انواع استخر خانگی که در بازار وجود دارد و برای شما در دسترس است می تواند کار انتخاب را برای شما کمی دشوار کند. به همین دلیل به این راهنما نیاز خواهید داشت.

 انواع استخرهای خانگی روی زمیناستخرهای خانگی روی زمین

یکی از مقرون به صرفه ترین انواع استخر خانگی، استخرهای روی زمین هستند که بر روی سطح حیاط خانه شما قرار می گیرند برای آنها نیازی به ساخت استخر نمی باشد، این نوع استخرها به وسیله عرشه یا پاسیو محافظت می شوند. بیشتر استخرهای روی زمین با روکش های آلومینیومی، رزینی یا فولادی و آسترهای وینیل طراحی و سپس ساخته می شوند. برای این استخرها طرح ها و انواع مختلفی وجود دارد که هر یک زیبایی منحصر به فرد خود را دارد. با توجه به اینکه نصب این استخرها چندان سخت نیست می توانید به عنوان یک پروژه انفرادی این استخرها را در اختیار داشته باشید و برای نصب آنها اقدام کنید. همچنین می توانید به سراغ مجموعه های مختلفی بروید که می توانند این کار را برای شما انجام دهند. استخرهای روی زمین برای حیاط هایی با دسترسی محدود دارند، مناسب هستند. آنها به قطعاتی می رسند که به راحتی می توانند برای مونتاژ به محل مورد نظر حمل شوند.

مزایای استخرهای روی زمین

در بین انواع استخر خانگی یکی از ارزان ترین انواع استخرها، استخرهای روی زمین هستند که مهمترین مزیت آنها قیمت پایین آنها می باشد. اما به غیر از این مورد، استخر روی زمین دارای مزایای دیگری هم می باشد که در این بخش به آنها اشاره خواهیم داشت:

 • یکی از ارزان ترین انواع استخرهای مورد استفاده در خانه محسوب می شوند
 • برخی از بخش های استخر موقتی بوده و شما می توانید در صورت نیاز به جابجایی به محل دیگر آنها را با خود حمل کنید
 • برای محوطه های کوچک مناسب بوده و دارای اندازه ها و اشکال مختلفی می باشد
 • نصب و جداسازی این استخرها آسان است

معایب استخرهای روی زمینمعایب استخر های خانگی روی زمین

اگرچه استفاده از استخر روی زمین به عنوان یکی از ارزان ترین انواع استخر خانگی می تواند برای شما بسیار مفید باشد اما برخی از نکات منفی هم در این استخرها وجود دارد که باید پیش از خرید، از این نکات هم باخبر باشید.

 • شما در نهایت باید برای انتخاب مدل این استخرها به طرح هایی که تولید کنندگان ارائه می دهند اکتفا کنید.
 • شاید جلوه ای که مد نظر دارید را با این استخرها به دست نیاورید به همین دلیل باید از عرشه ها و پاسیو برای کمک کردن به زیبایی حیاط خود استفاده کنید.
 • طول عمر آنها به اندازه استخرهای داخل زمین نیست. آسترهای وینیل معمولاً هر پنج سال یکبار نیاز به تعویض دارند.

این استخرها در بین انواع استخر خانگی یکی از رایج ترین انواع محسوب می شوند که به راحتی با شیلنگ باغچه هم پر می شوند. از آنجایی که در این استخرهای سیستم فیلتراسیون وجود ندارد شما باید مدام آنها را تخلیه، تمیز و مجددا پر کنید.

 انواع استخر خانگی درون زمینیاستخرهای خانگی درون زمینی

استخرهای درون زمینی سازه های دائمی هستند که مستقیماً در چشم انداز حیاط خانه شما ساخته می شوند. آنها در انواع مختلفی وجود دارند که متداول ترین انواع آن ها بتن، فایبرگلاس و وینیل است. این استخرها به عنوان یکی از انواع استخر خانگی دارای محبوبیت های زیادی هستند. به همین دلیل توصیه می کنیم مزایا و معایب این استخرها را حتما مطالعه نمایید. اما در ابتدا اجازه دهید به بررسی انواع بتنی، وینیل و فایبرگلاس این استخرها بپردازیم.

استخرهای درون زمینی فایبرگلاس

از بین انواع استخر خانگی یکی از مدل های مورد استفاده استخرهای فایبرگلاس می باشند، استخرهایی که معمولا به صورت یک تکه توسط سازنده ها تحویل می شوند. این استخرها معمولاً انعطاف پذیرتر از استخرهای بتنی هستند و در مناطق زلزله خیز انتخاب خوبی هستند. استخرهای پانل فایبرگلاس، که در محل ساخته می شوند، گزینه دیگری هستند که انعطاف پذیری بیشتری در طراحی ایجاد می کنند.

استخرهای درون زمینی بتنی

این استخرها به عنوان یکی از انواع استخر خانگی پر هزینه شناخته می شود که که معمولا در محل مورد نظر شما ساخته می شود. این نوع از استخر ها این امکان را به شما می دهد که بر اساس سلیقه ای که دارید آنها را سفارشی سازی کنید و هر طرح و رنگی که دوست دارید برای آنها انتخاب کنید.

ساخت استخر در تهران از خدمات گروه مهندسی آرتیا گروپ

استخرهای درون زمینی وینیل

این استخرهای درون زمینی با دیوارهای پانلی پیش ساخته، ساخته شده اند که به هم متصل شده و بر روی یک پایه بتنی قرار می گیرند. سپس یک آستر وینیل سفارشی بر اساس سلیقه دلخواه شما به عنوان مصرف کننده، تمام استخر را می پوشاند.

مزایای استفاده از استخر درون زمینی

 • این استخر که یکی از انواع استخر خانگی بسیار محبوب شناخت می شود این امکان را برای شما فراهم می کند که به صورت دلخواه شما سفارشی سازی شود.
 • شما می توانید این استخرها را به گونه ای طراحی کنید که متناسب با نیازهای شما باشد. چرا که در هر شکل و اندازه ای که می خواهید می توانید آنها را فرم دهید.
 • شما می توانید این استخرها را به راحتی در چشم انداز طراحی کنید.
 • لوازم جانبی و ویژگی‌های متعددی مانند تخته غواصی، سرسره، بازی‌های آبی، فواره‌های آب و نورپردازی تخصصی برای این استخرها وجود دارد.

معایب استفاده از استخر درون زمینی

اگرچه استفاده از این استخرها به عنوان یکی از انواع استخر خانگی رواج زیادی دارد اما باید بدانید که خالی از ایراد هم نیستند. برخی از مهمترین معایب این استخرها عبارت اند از:

 • استخرهای درون زمینی معمولاً هزینه بیشتری برای ساخت دارند.
 • مدت زمان ساخت آنها می تواند تا اندازه بیشتری نسبت به سایر استخرها طولانی تر باشد
 • از آنجایی که سطح آب استخر نزدیک به سطح زمین است، استخرهای داخل زمین می توانند خطرات ایمنی بیشتری را برای کودکان خردسال یا حتی برای حیوانات خانگی شما عزیزان ایجاد کنند.

اشکال استخرهای خانگی بی نهایت یا اینفینیتیاستخرهای خانگی بی نهایت

استخرهای بینهایت که معمولاً برای برجسته کردن منظره به صورت کاملا سفارشی ساخته می شوند از همین رو یکی از محبوب ترین انواع استخر خانگی محسوب می شوند، دارای یک یا چند دیوار با طراحی لبه ناپدید یا همان لبه صفر هستند که درست زیر سطح آب استخر قرار می گیرند. این اجازه می دهد تا آب بر روی دیوار جریان یابد و این توهم را ایجاد می کند که آب هیچ حد و مرزی ندارد. این نوع استخر اغلب در مکان‌هایی با شیب تند استفاده می‌شود و مناظری از کوه‌ها، دریاچه‌ها، اقیانوس و دیگر مناظر چشمگیر را به نمایش می‌گذارد. در ساخت ویلا شیشه ای وجود این استخرها میتواند به زیبایی ویلا اضافه کند. به دلیل الزامات طراحی تخصصی آنها، ساخت و نگهداری استخرهای بی نهایت می تواند برای شما بسیار پرهزینه باشد.

استخر خانگی لپ

این استخرها به عنوان یکی از انواع استخر خانگی یکی از گزینه های مناسب برای تناسب اندام محسوب می شوند. این نوع استخر درون زمینی که به طور خاص برای دوره های شنا طراحی شده است، بلند، باریک و معمولاً مستطیل شکل است. این استخرهای بسیار جذاب که نیاز به حداقل فضا را دارند، برای حیاط های کوچک ایده آل هستند. این استخرها به فضای زیادی نیاز ندارند از همین رو شما می توانید در حیاط کوچک خانه خود هم از این استخرها استفاده کنید.

آبگرم خانگی برای شنا

یکی دیگر از انواع استخر خانگی که برای تناسب اندام می تواند گزینه مناسبی باشد، استخرهای همراه با اسپایهای آبگرم هستند. این استخرها به طور کلی برای حیاط های کوچک بسیار عالی هستند، اسپاهای شنا می توانند دارای طول و اندازه های متفاوتی باشند. از آنجایی که شناگر می تواند به صورت ثابت باشد و مسیر آب مسیر شنا را برای او مشخص کند، ابعاد این استخر می تواند کوچک باشد. آنها همچنین می توانند برای استفاده دوگانه به عنوان جکوزی و آب گرم شنا مورد استفاده قرار بگیرند.

جکوزی و اسپااستخر های خانگی جکوزی و اسپا

از دیگر انواع استخر خانگی می شود به جکوزی ها و اسپاها اشاره کرد. اینها استخرهای آب گرم و  در ابعاد کوچکی هستند که برای استراحت یا آب درمانی در نظر گرفته شده اند. نسخه قابل حمل و روی زمین معمولاً وان آب گرم نامیده می شود، در حالی که آبگرم خانگی به مدلی درون زمینی اشاره دارد که اغلب به همراه یک استخر درون زمینی ساخته می شود. به دلیل اندازه کوچکتر، وان آب گرم و اسپا معمولاً در مقایسه با انواع دیگر استخرها هزینه نصب و نگهداری کمتری دارند. با این حال، ابعاد فشرده آنها نیز استفاده از آنها را محدود می کند.

سوالات متداول

انواع مختلف استخرها کدامند؟

استخرهای بتنی
استخرهای فایبرگلاس
استخرهای وینل
استخرهای کانتینر حمل و نقل
استخرهای دانک

سه نوع استخر چیست؟

سه نوع اصلی انواع استخر خانگی می تواند فایبرگلاس، بتنی و وینل باشد.

بهترین نوع استخر داخلی چیست؟

یکی از بهترین انواع استخر خانگی استخرهای گانیت هستند. این استخرها نسبت به سایر استخرهای دیگر دارای دوام و استحکام بسیار بالاتری هستند که همین مسئله موجب محبوبیت و تمایز این استخرها نسبت به سایر استخرهای دیگر شده است.

محبوب ترین نوع استخر چیست؟

استخرهای فایبرگلاس و استخرهای گانیت از انواع محبوب ترین استخرهای خانگی محسوب می شوند.

نگهداری از چه نوع استخری راحت تر است؟

استخرهای فایبرگلاس یکی از انواع استخر خانگی محسوب می شوند که دارای مزایای بسیاری هستند از جمله اینکه نگهداری از این استخرها هم ساده تر و هم کم هزینه تر نسبت به سایر استخرها می باشد.

بهترین نوع سیستم استخر چیست؟

برای تصفیه آب سیستم کلر زنی می تواند به عنوان بهترین سیستم تصفیه آب به شمار آید. این سیستم بسیار کم هزینه تر و در دسترس تر می باشد از همین رو در بسیاری از موارد برای تصفیه آب از این سیستم استفاده می شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن