ابعاد و اندازه سونا و جکوزی

ابعاد و اندازه سونا و جکوزی

اگر قصد ساخت سونا یا جکوزی را دارید، مسلما اولین مسئله ای که باید به آن توجه کنید، طرح و ابعاد سونا و جکوزی مد نظرتان است. انتخاب ابعادی مناسب برای ساخت سونا و جکوزی، می تواند تا حد زیادی در بودجه شما صرفه جویی کند. ابعاد و اندازه سونا و جکوزی به متراژ فضایی که در اختیار دارید وابسته است؛ همچنین این ابعاد با توجه به نوع کاربری سونا و جکوزی می تواند متغیر باشد. به دلیل افزایش طراحی و ساخت سونا و جکوزی، تصمیم گرفتیم در این مقاله به بررسی استانداردهای ابعاد و اندازه سونا و جکوزی بپردازیم.

ابعاد استاندارد جکوزی

ابعاد استاندارد سونا

سونا یک اتاق درمانی، گرم، محصور، پوشیده از چوب با امکانات متفاوت است. گرمای شدید تولید شده در سونا باعث تشدید عرق‌زدایی، تسکین درد و آرامش عمیق می‌شود و اینها تنها کسری از مزایای سونا می باشند. مساحت هر اتاقک سونا خشک، باید 5 الی 30 متر مربع باشد. با توجه به رطوبت بالای محیط سونا، نباید آن را با رنگ های شیمیایی رنگ آمیزی کنید، چرا که برای سلامت افراد مضر خواهد بود.

فواید استفاده از سونا

از جمله مهمترین مزایا استفاده از سونا عبارتند از:

 • کاهش استرس
 • دفع سموم از طریق عرق کردن
 • رفع افسردگی و ایجاد آرامش
 • کمک به بهبود درد عضلات

ساخت استخر در البرز و سایر استان ها، از جمله خدمات گروه مهندسی آرتیا می باشد. برای دریافت مشاوره می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

انواع سونا

سونا بر اساس میزان رطوبت و درجه حرارتی که دارد، به دسته های زیر تقسیم بندی می شود:

 • سونا بخار: درجه حرارت سونا بخار 45 تا 65 درجه سانتی گراد و میزان رطوبت آن هم 40 تا 65 درصد می باشد.
 • سونا خشک: درجه حرارت آن بین 90 تا 100 درجه سانتی گراد و میزان رطوبت آن بین 5 تا 10 درصد است.
 • سونا مادون قرمز: درجه حرارت این سونا به وسیله مادون قرمز تهیه می شود.
 • سونا مرطوب: درجه حرارت سونا بخار 75 تا 85 درجه سانتی گراد و میزان رطوبت آن هم بین 15 تا 30 درصد است.

ابعاد استاندارد سونا وجکوزی

ابعاد استاندارد جکوزی

حوضچه هایی که آب با فشار بالا به آن وارد می شود، جکوزی می گویند. جریان آبی که در جکوزی وجود دارد به بهبود گردش خون در بدن کمک خواهد کرد. جکوزی ها در انواع مختلف وجود دارند که یکی از رایج ترین آنها جکوزی های خانگی می باشد که در ابعاد مختلف وجود دارند.
انتخاب ابعاد مناسب جکوزی، به بهبود گردش آب و عملکرد جکوزی کمک خواهد کرد. در انتخاب ابعاد جکوزی، نوع کاربری و تعداد نفراتی که قرار است از آن استفاده کنند موثر می باشد، اما در حالت کلی، ابعاد استاندارد جکوزی به شرح زیر می باشد:

 • ابعاد وان جکوزی به صورت (طول 192، عرض 106 و ارتفاع 69)
 • (طول 180، عرض 98 و ارتفاع 56)
 • (طول‌های 160 ، 170 و 180 و عرض 80 یا 70 و ارتفاع 54 )
 • ابعاد استاندارد جکوزی خانگی در طول های ( 140، 150، 160، 170 و 180، عرض 70 ، 75 و 80 و ارتفاع 54)
 • (طول 180، عرض 75 و ارتفاع 55)
 • ابعاد جکوزی خانگی با طول (170، عرض 80 وارتفاع 55)
 • (طول 170، عرض 85 وارتفاع 55)
 • (طول 170، عرض 70 وارتفاع 55)

ابعاد سونا خشک خانگی

جکوزی ها در حالت کلی به سه دسته جکوزی خانگی کوچک، متوسط و جکوزی های سایز بزرگ تقسیم می شوند که هر کدام از آنها ابعاد مخصوص به خودشان را دارند.

گروه مهندسی آرتیا با سال ها تجربه در زمینه ساخت ویلا ایرانی، آماده ارائه خدمات به شما عزیزان می باشد.

ابعاد استاندارد جکوزی خانگی کوچک

این دسته از جکوزی ها برای افرادی که فضای کافی ندارند مناسب است. ابعادی که برای جکوزی های کوچک خانگی در نظر گرفته شده، با طول بین 110 تا 140 و عرض بین 70 تا 75 می باشد.

ابعاد جکوزی خانگی متوسط

اگر ابعاد جکوزی کوچک برای شما مناسب نیست و به دنبال جکوزی های بزرگتر می باشید، این دسته از جکوزی های خانگی انتخاب بهتری هستند. طول این دسته از جکوزی ها بین 140 تا 160 و عرض آنها بین 70 تا 80 می باشد.

ابعاد جکوزی سایز بزرگ

این نوع از جکوزی ها برای خانه هایی که فضای کافی برای اجرا جکوزی دارند مناسب است. ابعاد طول و عرض این دسته از جکوزی ها بیشتر از 200 سانتی متر می باشد.

ابعاد سونا بخار

جمع بندی

ساخت سونا و جکوزی شاید در ابتدای امر کاری بیهوده به نظر برسد اما با گذشت زمان و مزایایی که دارد متوجه ارزش آن خواهید شد. اگر قصد ساخت سونا و جکوزی دارید، می توانید با کارشناسان این حوزه مشورت کنید. گروه مهندسی آرتیا مجری تخصصی ساخت استخر با داشتن نمونه کارهای حرفه ای و چندین سال سابقه در این زمینه، از ابتدا تا انتهای پروژه ها در کنار شما خواهند بود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن