آماده سازی زمین برای ساخت ویلا

آماده سازی ویلا زمین

آماده سازی زمین برای ساخت ویلا یکی از مهمترین اقدامات اولیه برای ساخت و ساز یک ویلا یا خانه ویلایی می باشد. در این مطلب به چگونگی آماده کردن زمین برای ساخت ویلا خواهیم پرداخت. به طور کلی هر پروژه ساخت و ساز با قسمتی از زمین آغاز می شود که به اندازه کافی برای ساخت، آماده شده باشد. اگر قرار بر ساخت ویلا رو یک زمین نا آماده باشد، باید منتظر چالش های پیش بینی نشده بسیاری باشیم که می تواند منجر به توقف کل پروژه شود. آماده کردن زمین برای ساخت ویلا از همین رو دارای اهمیت بسیار بالایی می باشد چرا که با انجام این کار دچار توقف های طولانی مدت در پروژه نخواهیم بود. ما در زمان آماده سازی زمین برای ساخت ویلا باید خود زمین، طراحی ویلا و محیط اطراف را مد نظر قرار دهیم تا به مشکل نخوریم.

چگونگی آماده سازی زمین برای ساخت ویلا

همان طور که گفتیم زیر سازی زمین ویلا دارای اهمیت بسیار زیادی می باشد. عوامل داخلی و بیرونی بسیار زیادی وجود دارد که حتما باید در فرایند آماده سازی، تحلیل ها، بررسی های کلیدی و برخی از تحقیقات، تنظیم و یا در نظر گرفته شود تا مراحل آماده کردن زمین چه برای ساخت ویلا فلت و چه برای ساخت ویلا دوبلکس به درستی پیش برود. آماده کردن زمین برای ویلا شامل تمامی کارهای انجام شده قبل از آغاز ساخت و ساز می باشد. این موارد شامل تمامی کارهای ذیل می باشد:

 • دسترسی به سایت
 • جزئیات مکان
 • درجه بندی
 •  حفاری

این موارد به شما دانش کاملی از روش هایی را می دهد که در آماده سازی زمین برای ساخت ویلا می توانید از آنها به نفع خودتان استفاده کنید. در این صورت شما می توانید مشکلات بالقوه ای را که در طول کار امکان دارد رخ دهد را متوجه شوید.آماده کردن زمین برای ساخت ویلا

 

شاید این مراحل آماده سازی زمین برای اجرا ویلا به دلیل حجم کار و همچنین تلاشی که برای انجام آن به کار گرفته می شود در نگاه اول چندان مطلوب به نظر نرسد، اما باید یه این مسئله به چشم یک فرایند بسیار کاربردی و مفید نگاه کنید. انجام این فرایند برای شما فواید زیادی دارد که یکی از آنها جلوگیری از مشکلات می باشد و دیگری صرفه جویی اقتصادی، که اجرای کلی پروژه را با روندی بهتر و مناسبتر همراه کند.

مراحل آماده سازی زمین برای ساخت ویلا

به طور کلی آماده کردن زمین برای ساخت خانه ویلایی دارای هشت مرحله کلی می باشد که این مراحل عبارت اند از:

 1. بررسی و ارزیابی زمین  از نظر شرایط محیطی
 2. درجه بندی میزان خشونت زمین برای حفاری
 3. برنامه ریزی دقیق
 4. شروع طراحی خانه بر اساس داده های موجود
 5. عملیات پاکسازی سطح زمین
 6. کاربرد و دسترسی های زمین را بررسی کنید
 7. عملیات آوار برداری و حذف نخاله های به جا مانده از آوار
 8. در نهایت محل بنا (ساختمان) را در زمین انتخاب خواهید کردآماده سازی زمین برای اجرا ویلا

بررسی و ارزیابی زمین

 بررسی و ارزیابی زمین یکی از مهمترین و ابتدایی ترین فاکتورهایی است که قبل از آماده سازی زمین ویلا یا به طور کلی شروع پروژه، باید به آن توجه ویژه ای داشت. به طور کلی ساخت و ساز یک پروژه پر هزینه می باشد و باید قبل از شروع ساخت ویلا، قدم اول را در آماده سازی زمین برای اجرا ویلا به درستی بردارید. یعنی باید به خوبی زمین را مورد ارزیابی و بررسی قرار دهید. این کار باعث می شود شما از متحمل شدن هزینه های اضافی و انجام فرایندهای طولانی معاف شوید. اگر شما به خوبی محیط را بشناسید و تاریخچه و کاربرد زمین را بدانید می توانید راحت تر مجوزهای لازم را دریافت کنید و در حین ساخت و ساز مشکلی نداشته باشید.

 

مهمترین قدم در آماده کردن زمین برای طراحی ویلا این است که مرزهای زمین را به خوبی بشناسید و به کمک یک کارشناسان متوجه شوید که چه اقداماتی را بر روی زمین می توانید یا نمی توانید انجام دهید. به این ترتیب شما با قوانین ساختمانی منطقه و طبقه بندی های ساخت و ساز محیط آشنا می شوید. تمامی این موارد برای محدودیت های ساخت و ساز دارای اهمیت بالایی هستند که شما باید از آنها مطلع باشید. انجام این تحقیقات بسیار مهم است چرا که شما را در گرفتن مجوز ساخت، کمک می کند.

درجه بندی میزان خشونت زمین برای حفاری

اگر خانه و یا ویلایی که ساخته می شود، زیر زمین و یا پارکینگ زیرین دارد، درجه بندی زمین به دلیل دریافت میزان خشونت برای حفاری از مهمترین اقدامات اولیه برای آماده سازی زیر ساخت زمین ویلایی می باشد. این مسئله به شما کمک می کند به فکر گرفتن ماشین آلات سنگین باشید و برای آن اقدام کنید. اگر از پیمانکاران برای ساخت استفاده می کنید می توانید بتن ریزی را همزمان با ساخت فونداسیون انجام دهید. درجه بندی خشونت زمین برای اتصال تاسیسات و دسترسی به جاده دارای ضرورت زیادی می باشد.آماده کردن زمین برای اجرا ویلا

 

اگر شما در حین درجه بندی حفر، فونداسیون را انجام دهید می توانید نتایج بهتری را به دست آورید. زیرا شما می توانید از نخاله ها در ساخت قسمت های دیگر استفاده کنید. به همین دلیل آماده سازی زمین برای ویلا می تواند به شما در صرفه جویی مالی کمک کند. موارد بسیاری در این مرحله مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرند که یکی از آنها این است که در حین بارندگی شما نیاز به زهکشی برای ایجاد شیب به سمت راه آب دارید یا خیر؟ درجه بندی میزان خشونت زمینه مقدمه ای برای درجه بندی نهایی است.

برنامه ریزی دقیق

قبل از آماده سازی زمین برای ساخت ویلا داشتن یک برنامه ریزی دقیق و روشن دارای اهمیت بالایی می باشد. باید زمین را بررسی کنید تا بدانید چه مواردی را می خواهید در زمین حفظ کنید و چه چیزهایی را حذف کنید. برای مثال باید سازه ها و یا درخت های زمین را بررسی کنید که در صورت طراحی استخر درخت های آن محدوده را حذف کنید. اینچنین تعیین میکنید چه پارامتر هایی باید حذف و چه المان هایی باید حفظ شود.

 

شروع طراحی بر اساس داده های موجود

در این مرحله باید با یک تیم حرفه ای از طراحان و معماران کار کنید. چرا که آماده سازی زمین برای ساخت ویلا در این مرحله به اوج اهمیت خود می رسد. نکاتی در طراحی وجود دارد که عبارت هستند از:

 • بررسی اینکه نیاز یا عدم نیاز به کاشت درخت.
 • نیاز یا  عدم نیاز به حفر چاه.
 • بررسی چگونگی ایجاد اتصالات شهری.
 • بررسی مشکلاتی ماننند قرار گرفتن در معرض باد و باران شدید و یا نور مستقیم خورشید.

تمامی این موارد را در صدر طراحی باید در نظر داشته باشید و بر این اساس تصمیم گیری کنید.

پاکسازی سطح زمین

این مرحله از آماده سازی زمین برای ساخت ویلا نیز دارای اهمیت بالایی می باشد. در این مرحله بسته به بخشی که با آن ارتباط دارید احتمال دارد هزینه های زیادی را متحمل شوید. شاید لازم باشد درختان و صخره هایی را حذف کنید و یا چاه هایی را حفر کنید. بودجه شما تعیین می کند که پاکسازی چقدر زمان بر و هزینه بر خواهد بود. شما باید در همان ابتدا سعی کنید هزینه پاکسازی را در بودجه اولیه خود لحاظ کنید تا در حین کار دچار مشکلات ناشی از نداشتن هزینه کافی نشوید.

 

بررسی کاربرد و دسترسی های زمین

این مرحله یک مرحله بسیار مهم در فرایند آماده سازی زمین برای ساخت ویلا می باشد. باید بررسی کنید تا بدانید که زمین به آب و برق و فاضلاب دسترسی داشته باشد. با علم اینکه شاید بدانید زمین به پارامتر هایی که گفته شد دسترسی داشته باشد اما برای اطمینان از وجود آن ها بهتر است مجددا بررسی شود تا جزئیات بهتری از منطقه به عمل آید. شما باید با این اطلاعات سعی کنید تمامی اتصالات و ورودی و خروجی های لازم را در طراحی مد نظر قرار دهید. دانستن این موارد می تواند نقشه ساختمانی برای ساخت ویلا را به کلی با تغییراتی زیاد همراه کند.

عملیات آوار برداری

در این مرحله از آماده سازی زمین برای ساخت ویلا زمین دارای نخاله ها و آوارهای زیادی می باشد که باید حذف شوند. باید سعی کنید از تمامی این موارد که می تواند شامل سنگ ریزه ها، سنگ ها، درختان و یا موارد دیگر باشد، خلاص شوید. باید بدانید که این آوار ها و نخاله ها در طول پروژه قابل استفاده است یا خیر؟ برای مثال می توانید تصمیم بگیرید از نخاله ها و آوارهای چوبی برای زیباسازی محیط و محوطه استفاده کنید یا اینکه تمامی آوارها و نخاله های موجود را به طور کامل از پروژه حذف کنید.آماده کردن زمین ویلا

انتخاب محل ساختمان

انتخاب محل ساختمان در آماده سازی زمین برای ساخت خانه ویلا شاید بی اهمیت باشد اما باید بدانید که به اندازه موارد قبلی گفته شده، دارای اهمیت زیادی می باشد. شما باید محلی را برای بنا انتخاب کنید که با همه اتصالات همسان باشد. همچنین باید بدانید این محل تا چه اندازه در دسترس تجهیزات و نفرات می باشد. برخی عوامل را باید در نظر داشته باشید که عبارت اند از:

 • محل قرار گیری راهرو
 • محل قرار گیری صندوق پستی
 •  تعیین عرض ورودی
 •  محل درختان
 • محل قرار گیری خطوط برق

نکته: شما حتما باید دسترسی های محیطی را نیز در این مرحله در نظر داشته باشید.آماده کردن ویلا زمین

سخن پایانی

اگرچه آماده سازی زمین برای ساخت ویلا به نظر دلهره آور و طاقت فرسا می رسد، اما اگر شما این بخش ها را به دسته بندی های قابل اجرا تقسیم کنید قطعا سریع و آسان خواهد بود. باید با افرادی همکاری کنید که به شما ایده های مناسبی بدهند تا آماده کردن زمین برای ساخت ویلا برای شما به شکل درست تری پیش برود. اگر این فرایند  را جدی بگیرید بدون تردید می توانید نتیجه نهایی دلچسب و مطلوبی را به دست آورید که موجب کاهش هزینه های شما در بلند مدت و همچنین کاهش میزان زمان انجام پروژه شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن